Добре ім’я — найкраще багатство

Я часто чув вислови: «Не посором свого імені», «Гідно збережи своє ім’я», Щоб і пляма на твоє ім’я не впала». Чув, та ніколи не звертав уваги на глибину їхнього змісту. Але ось одного разу почув сказане на адресу знайомого: «Він дорожить сімейним іменем», і мені відкрилася споконвічна мудрість: найдорожче у людини — ім’я як синонім честі, як твоє духовне єство, твоя святиня.

Скільки людина існує як цивілізована особистість, стільки, мабуть, існує і поняття честі. Це вона, честь, не дозволяла коритися ворогам, вимагала уникати полону, віддаючи перевагу смерті. Це за честь рідної України боролися її сини під час татаро-монгольської навали. Це честь свого поневоленого народу відстоювали запорозькі козаки у визвольній війні 1648-1654 років, молоді українці, загиблі під Крутами 1918 року, тисячі українців — воїнів Великої Вітчизняної війни. Я думаю, що поруч із безмежною любов’ю до рідної землі в їхніх серцях сяяло гасло честі, суто особистої та загальнонародної.Що ж таке честь? Я її розумію як усвідомлену власну гідність (і не тільки власну), що викликає повагу з боку інших, бажання наслідувати твої вчинки та йти за тобою. Я вважаю, що недарма поняття честі людини стоїть поруч із її ім’ям, бо власне ім’я — це те, що виділяє людину серед інших, індивідуалізує її. Дитина народилася — і їй дається ім’я; вона дорослішає, починає розуміти, що всі її вчинки називаються саме її ім’ям, тому вона повинна відповідати за них особисто. А відповідати за свої вчинки — значить весь час жити за нормами загальнолюдської моралі, що з дідів-прадідів через покоління дійшла до тебе. Я впевнений, що лише тоді людина живе по честі, коли весь час, кожної хвилини свого життя, у кожному вчинку керується чесними правилами загального буття.

Але можна міркувати і так: це мені не підходить, а ось це для мене краще, а тут я так хочу зробити — і не інакше! Я розумію, що всі ми — люди й у всіх є свої бажання та уподобання, які іноді беруть верх над розумними законами моралі. Та дійсно: кожен із нас — особистість, людина, що живе серед людей, тому не зважати на них не можна. І як ти будеш поводитися, така тобі буде і честь! Так твоя власна честь, твоє чесне життя неодмінно породжує повагу і честь до себе з боку інших.

Недарма в народі вважається, що зберегти честь — це зберегти життя, бо, загубивши її, ти губиш своє ім’я, а значить, і ту суто особисту суть, що народилася разом із тобою.

Ось чому і честь Батьківщини, і честь народу я ототожнюю з їх життям, із

можливістю жити у щасливих і гідних умовах. Я переконаний, що це не тільки

моя позиція і моя формула буття. Так міркували, міркують і, впевнений, мірку

ватимуть тисячі моїх співвітчизників, чиї серця сповнені любові до рідної зем

лі, кому не байдужа її доля.

Ми повинні жити чесно, гідно і красиво, пам’ятаючи своє ім’я, не заплямо-вуючи його ані брудними думками, ані поганими вчинками. Тільки так ми збережемо святу честь нашої України, яку заповіли нам пращури. І тількитоді не буде нам соромно перед нащадками, що, впевнений, будуть набагато розумнішими і кращими за нас.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>