Доля Элизы Дулиттл – Шоу Бернард

(По добутку Б. Шоу “Пигмалион”)

Англійський драматург Бернард Шоу створив п’єсу “Пигмалион” в 1913 році, згадавши міф про скульптора Пигмалионе, що, виліпивши статую прекрасної Галатеї, закохався в неї й, за допомогою богині Афродіти, зумів пожвавити неї. У ролі Галатеї ми бачимо лондонську квіткарку Элизу Дулиттл, а ожививший її Пигмалион – професор фонетики Хиггинс. На сторінках роману з вуличної торговки, за допомогою Хиггинса, Элиза перетворюється в справжню леді.

Минуле життя Элизы проходила на вулиці, у злидарських кварталах. З дитинства дівчина не мала нормальної родини, найближчий її родич – це батько – п’яниця, якого зовсім не цікавить життя дочки: “Немає в мене батьків. Вони сказали, що я Уже Доросла й можу сама прокормитися, і вигнали мене геть”. Але, незважаючи на умови, у яких жила дівчина, вона залишається чесної, щирої, з почуттям власного достоїнства: “Ви великий грубіян, от я вам що скажу. Не захочу, так і не залишуся тут. Не бажаю я, щоб мене били мітлою, так! І зовсім я не просилася в Букингемский палац. А з поліцією я ніколи справи не мала, ніколи! Я не яка – небудь, я…”

И от Элиза попадає в будинок до Хиггинсу, де він проводить над нею експеримент: намагається навчити її правильно говорити й зробити з її щиру леді. Дівчина виявляється надзвичайно здатною ученицею: вона з легкістю опановує літературною англійською мовою, перед нею відкриваються справжні багатства духовної культури, які вона жадібно усмоктувала. Элиза талановита, щедро наділена розумом, здатна дівчина, тому вже через якийсь час вона блищить на великосвітському прийомі й скоряє серце Фредди. Але в її серці вселяється любов до Хиггинсу. Элиза розуміє, що ніколи не заволодіє ним повністю, тому що вона завжди буде стояти для нього на другому місці після філософських інтересів

От що він сам говорить про свої відносини з жінками: “Я знаю, що як тільки я дозволяю жінці зблизитися із мною, так вона зараз же починає ревнувати, чіплятися, шпигувати й взагалі отруювати моє існування. І я знаю, що як тільки я дозволяю собі зблизитися з жінкою, я стаю егоїстом і тираном”. Саме таким став Хиггинс, зштовхнувшись із Элизой. Він повідомляє її, що. просто звик до її присутності, що він покладається на неї в різного роду дріб’язках, і Элиза розуміє, що вона для Хиггинса “ніщо, гірше от цих туфель”. Вона хоче піти від нього, але не може, тому що їй нікуди йти й у неї немає засобів. Тому дівчина з гіркотою викликує: “Ах, якщо б я тільки могла узятися знову за свій кошик із квітами! Я б не залежала ні від вас, ні від батька, ні від кого на світі Навіщо ви відняли в мене мою незалежність? Навіщо я погодилася на це! Тепер я тільки жалюгідна раба, незважаючи на всі мої вбрання”.

Яке ж майбутнє Элизы Дулиттл? Элиза виявляється між Фредди й Хиггинсом. Вона коштує перед вибором: все життя подавати туфлі Хиггинсу, або зволіти, щоб все життя їй подавав туфлі Фредди. Я думаю що Элиза б вибрала друге з кількох причин. По – перше, так би не постраждала гордість дівчини; їй би не довелося все життя принижуватися перед Хиггинсом. По – друге, Элизе не довелося б вертатися на вулицю, тому що вона могла б безбідно існувати, ставши дружиною Фредди. А третя причина, на мій погляд, полягає в тім, що, незважаючи на свою прихильність до Хиггинсу, Элиза не зовсім довіряє цьому Пигмалиону: вуж занадто богоподібну роль грає він у її житті, воно занадто далеко від її. Так би я й закінчила цю історію прекрасної Галатеї й егоїстичного Пигмалиона.

Безсумнівно, що “Пигмалион» є найбільш популярною п’єсою Б. Шоу. У ній автор показав нам трагедію бідної дівчини, що пізнала вбогість, що раптом виявляється серед вищого суспільства, стає щирої леді, закохується в людину, помогшего їй піднятися на ноги, і яка змушена відмовитися від усього цього, тому що в ній прокидається гордість, і вона розуміє, що людина, який вона любить, відкидає її.

На мене п’єса “Пигмалион” зробила величезне враження, особливо доля головної героїні. Майстерність Б. Шоу, з яким він показує нам психологію людей, а також все жизненно важливі проблеми суспільства, у якому він жив, не залишить байдужим нікого

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>