І. Франко – це розум і серце нашого народу (М. Рильський)

І. Франко – це розум і серце нашого народу (М. Рильський)

I. Іван Франко посів визначне місце у літературі другої половини XIX сторіччя. (Залишив величезну літературну спадщину – поетичні, прозові, драматичні твори, літературознавчі, історико-економічні та філософські праці. Йому належить велика кількість праць українською, польською та іншими мовами. Виступав перекладачем з чеської, французької та інших мов.)

II. Творчий шлях письменника. (Закінчив початкову школу, вступив до монастирської школи ченців, де хлопця катували за будь-яку провину. Потім Дрогобицька гімназія, філософський факультет у Львівському університеті.)

III. Формування світогляду поета і літератора. (1874 року вперше друкує вірш “Народна пісня” у літературно-науковому журналі “Друг”. Вступає до “Академічного кола”, де його обирають бібліотекарем. Знайомиться з М. Драгомановим, який засуджував консерватизм у літературі. Очолює творчу молодь і входить до складу редакції журналу “Друг”.)

IV. Франко включається до активної боротьби з австрійським урядом і польською шляхтою. (1877 року автора заарештовують разом із іншими членами редакції. Наступні арешти відбуваються 1880 і 1889 року. Продовжує займатися видавничою діяльністю. Видає журнал “Громадський друг”, а пізніше – “Дзвін”, “Молот”, “Життє і слово”.)

V. Велика заслуга Франка. (Перший в українській літературі виступив як палкий поборник організованої боротьби робітничого класу проти соціального та національного гноблення. Першим на Галичині писав твори робітничої тематики. 1887 року виходить перша збірка поезій “З вершин і низин”, потім ціла низка інших творів і збірок. Здобуває вчений ступінь доктора філософії. Дев’яності роки були досить плідними, у цей час він пише майже всі свої драматичні твори. Харківський університет 1906 року присвоїв великому Каменяреві ступінь доктора російської словесності.)

VI. До останнього подиху Франко боровся за свободу і незалежність народу. (Помер 1916 року. Похований у Львові. 1964 року урочисто відкрито пам’ятник біля Львівського державного університету ім. І. Франка. Літературна спадщина письменника є значним внеском у розвиток української літератури і має велике історичне і пізнавальне значення.)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>