Історичні романи І. Нечуя-Левицького

I. Історична тематика у творчості І. Нечуя-Левицького. (У творчому доробку письменника є низка творів на історичну тематику. Він писав про боротьбу українського козацтва проти іноземних поневолювачів, вивів ряд історичній постатей, показав духовний занепад зрадників народу.)

II. Роман «Князь Єремія Вишневецький».

1. Хронікальний підхід письменника до зображуваного. (Автор розповідає мри

Життя Єремії з дитинства і до останніх років, згадує про родове коріпии князя.)

2. Суть вдачі князя. (Вишневецький відзначався надзвичайною хоробрії і ні,

Вважав себе лицарем, прагнув перемог. На відміну від багатьох магніти умів відмовитися від розкошів, пиятики, з презирством ставився до рої гульного життя. Але в його характері ще замолоду перемогли користолюь ство, егоїзм, зневага до людей.)

3. Ганьба для всього роду. (Вишневецький поступово стає чужим для Укр. і

Їни, а потім і її катом. Надзвичайно сміливий у боях, рішучий у здобуиі перемоги, кожна з яких страшна своєю дикістю і підступністю щодо свого народу. Єремія ганьбить свій рід і не кається: «Він тільки показав жорстп кість та дикість своєї вдачі, бо руйнував і палив, неначе татарська або дам ня монгольська орда».)

III. Характеристика епохи Вишневецького. (Події в романі відбуваються напере додні та на початку Визвольної війни українського народу під проводом Бої дана Хмельницького. 1638 року Вишневецький розгромив селянсько-козаш. і > повстання під керівництвом Остряниці, а наступного року безжально нишии мирне населення. Користуючись військовою перевагою, Єремія став займані ся грабіжництвом, встрявав у міжусобиці, відбирав у магнатів і привласнюннн собі родючі землі, села і навіть міста.)

IV. Роман «Гетьман Іван Виговський».

1. Політична ситуація в Україні 1654—1664 років. (Письменник показав і мужню позицію київського митрополита Сильвестра Косова, який відмо­вився присягати Москві, і цинічного боярина Бутурліна, гетьмана Богда­на Хмельницького, його гнів з приводу порушення Москвою Переяслав­ської угоди. Нечуй-Левицький нагадує, як запанувала в Україні Москва і, уклавши підступно Віденський трактат, по суті віддавала Україну на по­талу Польщі.)

2. Постать Івана Виговського. (Виговський — освічена людина. Він розпочав

Упорядкування українського правопису, склав «Реєстр Війська Запорозь­кого». Він — патріот України, бо хотів вирвати країну з лабетів деспотич­ної Москви, бажав її просвіти. Проте у романі він постає і марнославцем, і владолюбом.)

3. Ідея-пересторога. (Автор показав, скільки лиха принесе народові братовбив­

Ча війна, пролиття братньої крові, яка велика руїна може прийти в Украї­ну, скільки хижого може прокинутися в людях.)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>