Короткий зміст Дванадцять сплячих дівши Жуковський У. А – Частина 1

Дванадцять сплячих дівши

Таємниче оповідання випереджається звертанням до Мрії, «повітряній подрузі юних днів», чиєю присутністю обіцяється солодке воспоминанье.

Балада перша. Громобой.

У незапам’ятну старовину над пінистим Дніпром сидів, журячись, Громобой. Він кляне свій сумний жереб, злиденне й бездомне життя, з которою вуж готовий звести рахівницю. Але в образі суворого старого йому є Асмодей, обіцяє багатство, веселощі, дружбу князів і приязнь дівши. Замість же вимагає душу. Він переконує Громобоя, що пекло зовсім не страшне («Наше пекло не гірше раю»), та й чекає він Громобоя в кожному разі – рано або пізно. Размыслив, той підписує договір, одержує гаманець зі златом, що не переводиться в ньому, і десять років безтурботного життя. «І вийшов у люди Громобой»: багатство, статок, удача – усе при ньому. Він викрадає дванадцять дів, не бентежачись їхніми благаннями, і вони народжують йому дванадцять дочок. Але Громобою незнайомі отеческие почуття, і дочки зростають у стінах монастиря, залишені турботами батька. Разом зі своїми ніжними матерьми моляться вони про порятунок своїх душ і про прощення Громобою. Але роки проходять швидко, і наступає останній день дарованої Громобою безбідного життя. Що долається тоскою, він шукає порятунки в Спасовой ікони, але немає в душі його віри, і, призвавши дочок, він хоче їхньою безневинною молитвою купити своє прощення. І дочки лагідно моляться про нього, але з настанням ночі засипають.

У глуху північ, коли вся природа, здавалося, загрожує Громобою, є біс і, як не благає нещасний про відстрочку, має намір, вивергнувши його душу, скинути її в пекло. жахи якого тепер приховувати ні до чого. Але вид сплячих дитин запалює біса новою ідеєю, і він пропонує Громобою купити дочірніми душами ще десять років життя. Зляканий безоднями, що відкрилися йому,, Громобой будить чад, пише їхніми руками – і одержує відстрочку. Але, що погубили дочок, йому життя осоружне, немає в ній ні радості, ні відради, лише одне сумовите очікування кінця. І вид квітучих чад поселяє в душі його страшні борошна. Громобой, вся надія якого тепер у раскаянье, розорює двері будинку злиденним, сиротам і вдовам, будує храм, призиває майстра розписати ікони, і на одній з них святий з любов’ю дивиться на що моляться Громобоя з дочками. Перед тої иконою молиться Громобой, обтяжений веригами.

Але час біжить, і наближається страшний строк. Зломлений недугою Громобой не в силах уже відвідувати храм і лише подъемлет до небес погляди, виконані лагідності й благання. І от страшний день настав, і страждаючий грішник зустрічає його «зі стогоном і слізьми», оточений дочками, що моляться, не знаючої своєї частки. З настанням ночі затихає «предустрашенная» природа. І раптом віє тихий вітерець, відкривається Божий храм, і, оточений сяйвом, чудовий старець наближається до Громобою й дів. Він стосується їх полою одягу, і діви поринають у сон. Обійнятий жахом Громобой зустрічає його погляд, повний докору, вопрошает, хто він і чого чекати, і старець відповідає, що його лик вони шанували в храмі, а Громобою варто сподіватися й страшитися. Разом із грозою приходить північ, і в полум’ї й тріску є біс. Однак вид старця бентежить його, він вимагає свого видобутку, але у висоті є ангел – месник і повідомляє волю творця: доколе той, хто чистий душою, не запалиться любов’ю до однієї з дів, не бачачи її, і не прийде зняти з її й сестер закляття, вони будуть спати непробудним сном, а душу їхнього батька присуджена нудитися в знедоленій могилі, очікуючи спокути й пробудження своїх чад.

З настанням ранку знаходять сплячих дів і покійного Громобоя. І коли після поховання скорбні направляються в «будинок суму», перед ними раптово встають гранітні стіни, що покриваються лісом, зі скреготом падають затвори на воротах, і, злякані, вони біжать. Незабаром у запустіння приходять околишні місця, їх залишають і люди, і звірі. І всяку північ виходить із самотньої могили тінь і простягає в благанні до неприступних стін руки, а одна зі сплячих встає і йде вкруг високої стіни, обертаючи вдалину погляд, повний туги й очікування («Нейдет, нейдет рятівник!»). І з новою місяцем переміняється діва. І так течуть століття, і строк спокути невідомий.

Балада друга. Вадим.

Прекрасний юнак Вадим, що зачаровує Новгород красотою й мужністю, проводить час у полюванні, ляка_ звіром, що не ні диким, ні непогодою. Один раз він бачить сон, зміст якого йому неясний: дивовижний чоловік, одягнений у світлі ризи, із хрестом, що сіяє на груди, іде, не стосуючись землі, тримаючи в руці срібний дзвіночок. Він передвіщає Вадимові «бажане вдалині» і називається його провідником. У те ж мгновенье Вадим бачить діву, риси якої сховані покривалом, а на чолі лежить запашний вінок. Вона вабить його до себе. І Вадим, що пробудився, ще чує дзенькіт дзвіночка. Навколо звична картина: Волхов, що котить води, широкий луг, пагорби, – а у височині щось дзенькає – і вмовкає. Три рази сряду він бачить той же сон і, не в силах противитися стремленью, прощається з родителями й сідає на коня. На розпуття він дає волю коневі, і той скакає прямо на південь, не розбираючи шляхи.

Дні біжать за днями, Вадимові скрізь привітний прийом; коли ж доводиться заночувати в поле иль у лісі, його не тривожить ні дикий звір, ні змія. Вадим досягає широкого Дніпра й, при сполохах грози, що починається, в’їжджає в дрімучий ліс. Йому доводиться пробивати собі шлях мечем, він рухається усе далі й далі в чашу. Раптом він чує лементи – жалібні, благаючі й люті, дикі. Він кидається напролом і, досягши галявини, бачить могутнього велетня із красунею на руках. Змахнувши мечем, він відтинає руку зі страшним дрюком, піднятий на нього. Повалений ворог умирає, і Вадим поспішає до бранки. Вона виявляється дочкою київського князя, до якої воспылал пристрастю литовський князь («Ворог церкви православної») і послав гінця, щоб викрасти її. Той довго ховався в нетрях, вичікуючи, і нині, коли князівна з подружками збирала квіти, він схопив її й захопив у ліс. Вадим, посадивши дівицю за собою на коня, з галявини в’їжджає в нетрі, і отут вибухає небачена гроза, валять дерева, виє вітер, і збентежений Вадим не бачить ніде пристановища. Але от при світлі запаленою блискавкою їли він примічає моховиту печеру й направляється до неї. Там, розпікши багаття, склавши кольчугу, він вичавлює вологу зі златых кучерів князівни й зігріває її тріпотливі перси своїм подихом.

Прекрасна князівна розпалює у Вадимі почуття, і він уже запам’ятовує на вустах її гарячий поцілунок, як раптом чує в отдаленье знайомий дзенькіт. І чудиться йому чийсь незримий політ, чийсь сумний подих. Князівна засипає на його руках і прокидається ранком, і вони направляються в Київ. Там на ґанку коштує розтрощений сумом князь, що спорядив у погоню за супостатом дружину й свій трон, що обіцяє рятівникові, і дочірню руку. Але от є Вадим із княжною, і радісний князь нагороджує його.

Коли ж увечері все веселяться на князівському бенкеті, Вадим, стурбований неутихаемым дзенькотом, іде до Дніпра, бачить челн із вітрилом, з веслом, що гребе, але порожній («Вадим до нього [...] До Вадима він…»). Тура несе його усе швидше, навколо мовчання, насуваються скелі, чорний ліс відбивається у хвилях, місяць мерхне, – і тура пристає до берега. Вадим виходить і, ваблений неясною силою, піднімається на круті скелі. Перед ним затихлими, зарослими мохами ліс («И, думає, життя в тій країні / Від століття не бувало»); при місяці, що вийшов, він бачить древній храм на пагорбі, завалені забори, що впали стовпи, що зяють зводи й – могильний камінь із похилим хрестом. З його злітає ворон, що пробудився, а з могили піднімається примара, іде до храму, стукає. Але двері не відчиняються. І примара йде меж уламків далі. Вадим треба за ним, обійнятий страхом, і бачить за зубчастою огорожею безмовний замок. Якесь неясне очікування наповнює витязя. З місяця злітає туман, сріблиться бор, від сходу віє вітерець, і раптом через стіну чується знайомий дзенькіт. Вадим бачить, як по стіні, схована мрячним покривом, іде діва, назустріч – інша, вони зближаються, подають один одному руку, і одна спускається до замка, а інша продовжує свій шлях, вперив удалину погляд, повний очікування. І раптом, при світлі висхідного сонця, воно бачить витязя – і покривало злітає з її чола, і розчиняються ворота. Вони прагнуть друг до друга. «Зійшлися… про веший, вірний сон!» З терема йдуть пробуджені діви. Лунає благовіст, храм відчинений, там чується моленье. Вадим з девою в царських врат, раптом звучить вінчальний гімн, і в їхніх руках свічі, їхнього голови під вінцями. Тихий голос кличе їх ніжно, і от вони перед могилою, вона світла, в. квітах, і хрест її оповитий лілією. І по закінченні століть, коли й замок, і обитель – усе зникло, на місці тім зелені пишний ліс і солодкий вітри шепіт. Там, де схований попіл черниць, дождавшихся кончини при труні батька, у ранкову світлу годину «Бувають таємниці чудеса»: чутне хор самітниць, блищить хрест і, вінчані зірками, з’являються діви, що моляться

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>