Легендарний кошовий отаман Іван Сірко (за уривком ‘Побоїще в Січі» з роману В, Малика ‘Фірман султана»)

У 60-70-ті роки XVII століття Україна не знала людини, яка б могла зрівнятися за популярністю з Іваном Сірком. Вісім разів Запорозька Січ обирала його кошовим отаманом. Загальне визнання, вдячність і любов сучасників дістав Сірко за свою хоробрість, мужність, відвагу, які поєднувалися з безмежною відданістю українському народові.

Ще за життя Івана Сірка про нього ходили легенди, про його подвиги складали думи і пісні. Образ легендарного отамана змалював і Володимир Малик у романі “Фірман султана”.

Іван Сірко – мужній, відважний і хоробрий воїн. Дізнавшись, що яничари пробралися на Січ, він не розгубився. Автор пише: “І тоді почувся сильний голос кошового Сірка.

- До щабель, браття-молодці! До щабель…”

Сірко – справедливий і великодушний навіть до ворогів. Навіть Гаміда, який у нього стріляв, хотів убити, але у чесному бою: “…Якось гидко рубати беззбройного”. Іван Сірко зважає на думки козаків, прислухається до їхніх порад. Під час сулу над Чорнобаєм каже: “Хай судить тебе товариство!.. Тож хай ніхто не скаже, що осудив тебе один Сірко! Як скаже товариство, так і буде!” Він дбає про козаків, підтримує їх і допомагає. Кошовий Сірко високо цінує хоробрість, пильність і мужність козацтва. “Кошовий ступив крок наперед, зняв перед товариством шапку: “Честь і слава на віки вічні вам, лицарі непоборні!”

Козаки шанували і любили Сірка, називали його українським Ганнібалом. Прославляючи, висловлювали побажання: “Хочемо і надалі бачити його кошовим!”

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>