Олександр Довженко про причини й перебіг другої світової війни («Щоденник»)

Олександр Довженко — письменник-боєць, патріот. 1 коли «землю його обплели траншеї, він її біль в своїм серці ніс» (Л. Забашта) і вирітиив, що «буде там, де воює народ проти жахливого смертельного ворога». Будучи воїном, він бачив усі страхіття Другої Світової війни, через те й твори йото такі схвильовані, сповнені болю й тривоги за долю людства.

Тому і почав Довженко вести свій «Щоденник» у 1941 році, а в березні 1942 р. записи стають регулярними. Геніальна людина страждала, душею, тому його «Щоденник» є страшним документом, у якому автор веде свої дослідження причин і перебігу війни з фашистами.

«Що ж буде з народом нашим? Виживе він у цій страшній: війні чи загине од німців, од хвороб, од вошей, од голоду, знущань і катувань, іприйдуть свої, і гинутиме він від розстрілів та засилань за участь у співробітництві. Чи пропадуть марно наші жертви?» (5.03.1942 р.)

Записи були кожного дня. Довженко висловлював своссвітобачення, душевний стан, переживання, думки про події, давав оцінки різним ситуаціям.«Сьогодні Паска. Найпоетичніше свято людей, що обробляють землю, і найстаріше, безумовно, дохристиянське… Свято над святами. Люди цілували людей. Нема. Нема нічого. Чисто. Продовжується будень. Довжелезний. І ллється кров. Земля занедужала» (4.04. 1942 р.).

Наступного дня він записує свої спогади про минуле мирне життя, про ті радісні почуття, які були в його житті’з рідними людьми, односельцями, і висловлює душевну тугу за усім цим втраченим.

«Уже сталося найстрашніше, чого я так боявся. На південному фронті вже разом з німцями є полонені українці, нібито з добровольчих батальйонів. їх розстрілюють, звичайно, так що й сліду од їх не зостанеться. Проклятий Гітлері Скільки ж народу спантеличить і загубить, скільки сліз, скільки буде розстрілів і які страшні козирі знову даються негідникам… сміттю, мотлоху людства вперед на много літ, скільки поживи для помсти і знищення народу. На українських ланах і селах в огні і полум’ї вирішується доля людства, вирішується велетенська проблема світової гегемонії, вирішується доля людстваха нашій недолі. Така нещаслива земля наша. Така наша доля нещаслива» (5.04. 1942 р.).

«Щоденник» О. Довженка — це не тільки викривальний документ доби. Це геніальне пророцтво великого майстра на десятки років уперед. Це з астережен-ня і поради людини безмірно закоханої в рідку землю.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>