Повний зміст Декоратор Акунин Б. 1/10

Кепський початок

4 квітня, великий вівторок, ранок

Эраста Петровича Фандорина, чиновника особливих доручень при московському генерал губернаторі, особу 6 класу, кавалера російських і іноземних орденів, вивертало навиворіт.

Тонке, бліде до блакиті особа колезького радника стражденно кривилася, одна рука, у білій лайковій зі срібними кнопочками рукавичці була притиснута до грудей, інша судорожно розсікала повітря – цією непереконливою жестикуляцією Эраст Петрович хотів заспокоїти свого помічника: нічого, мол, дурниця, зараз пройде. Однак судячи із тривалості й мучительности спазмів це була дуже навіть не дурниця.

Помічникові Фандорина, губернському секретареві Онисію Питиримовичу Тюльпанову, худому, непоказному парубкові 23 років, ніколи ще не доводило бачити шефа в настільки жалюгідному стані. Тюльпанів і сам, втім, був трохи зелений особою, але перед блювотною спокусою встояв і тепер потай цим пишався. Втім, неварте почуття було скороминущим і тому уваги не заслуговує, а от неждана чутливість обожненого шефа, завжди такого холоднокровного й до сантиментам не розташованого, стривожила Онисія не на жарт.

– П подите…, – морщачись і витираючи рукавичкою лілові губи, видавив Эраст Петрович. Повсякчасна легка заїкуватість, пам’ять про давню контузію, від нервового розладу помітно підсилилася. – Т туди подите… Нехай п протокол, п докладний… Фотографічні зі знімки у всіх ракурсах. І сліди щоб не за…за…затоптали…

Його знову зігнуло в три погибелі, але цього разу витягнута рука не здригнулася – перст непохитно вказував на криві двері дощатого сарайчика, звідки декількома мінутами раніше колезький радник вийшов весь блідий, на ногах, що підгинаються.

Іти назад, у сірий півморок, де грузько пахнуло кров’ю й тельбухом, Онисію не хотілося. Але служба є служба.

Набрав у груди побільше сирого квітневого повітрю (эх, самого б не замутило), перехрестився й – як головою у вир.

У халупі, що використовувалася для зберігання дров, а нині з нагоди швидкого закінчення холодів майже спустілої, зібралася неабияка кількість народу: слідчий, агенти з розшукний, приватний пристав, квартальний наглядач, судовий лікар, фотограф, городові й ще двірник Климук, що виявив місце дивовижного злодіяння – ранком сунувся за дровишками, побачив, поорал скільки покладене, та й побіг за поліцією.

Горіло два масляних ліхтарі, по низькій стелі колихалися неспішні тіні. Було тихо, тільки в куті тонко схлипував і чмихав носом молоденький городовий.

– Ну з, а це в нас що? – із цікавістю промуркотав судебно медичний експерт Єгор Виллемович Захаров, піднімаючи з підлоги рукою в каучуковій рукавичці щось новочеркаське, иссиня багряне. – Ніяк селезеночка. От і вона, рідна. Відмінно с. У пакетик її, у пакетик. Ще утроба, ліва брунька, і буде повний комплект, не вважаючи всякого дріб’язку… Що це у вас, мсьє Тюльпанів, під чоботом? Не брижі?

Онисій глянув долілиць, у жаху шарахнувся убік і ледве не спіткнувся об розпростерте тіло дівиці Андреичкиной, Степаниди Іванівни, 39 років. Ці відомості, так само як і дефініція ремесла покійної, були почерпнуті з жовтого квитка, що акуратно лежав на розпоротих грудях. Більше нічого акуратного в посмертному обличчі дівиці Андреичкиной не спостерігалося.

Особа в їй, треба думати, і при житті собою не видне, у смерті стало кошмарним: синюшне, у плямах злиплої пудри, ока вилізли з орбіт, рот застиг у беззвучному крику. Нижче дивитися було ще страшней. Хто те располосовал бідне тіло гулящої уздовж і поперек, вийняв з нього всю начинку й розклав на землі вигадливим візерунком. Правда, Єгор Виллемович встиг уже майже всю цю виставку зібрати й по нумерованих пакетах розкласти. Залишилася тільки чорна пляма привільна растекшейся крові, так дрібні шматки не те искромсанного, не те порваного плаття.

Леонтій Андрійович Ижицын, слідчий по найважливіших справах при окружному прокурорі, присів навпочіпки поруч лікаря, діловито запитав:

– Сліди сполучення?

– Це я вам, голуба, після обрисую. Отчетец складу, і всі як їсти відображу. Отут, самі бачите, тьма єгипетська й стогін кромішній.

Як усякий інородець, у досконалості овладевший російською мовою, Єгор Виллемович любив вставляти у свою мову різні хитромудрі обороти. Незважаючи на цілком звичайне прізвище, був експерт британських кровей. У царство покійного государя приїхав докторів панотець, теж лікар, у Росію, прижився, а важку для російського вуха прізвище Зэкарайэс пристосував до місцевих умов – Єгор Виллемович по дорозі, як у пролетке їхали, сам розповідав. По ньому й видно, що не свій брат русак: довготелесого, маслакуватий, волосся піскові, рот широкий, безгубый, рухливий, що безупинно переганяє з кута в кут погану прядив’яну трубку.

Слідчий Ижицын з показним інтересом, явно бравіруючи, подивився, як експерт вертить у чіпких пальцях чергова грудка знівеченої плоті й саркастично поцікавився:

– Що, пан Тюльпанів, ваш начальник усе повітрям дихає? А я говорив, превідмінно обійшлися б і без губернаторського нагляду. Не для витончених очей картинка, а ми люди до всьому звичні.

Зрозуміла справа – незадоволений Леонтій Андрійович, ревнує. Чи жарт – самого Фандорина за розслідуванням дивитися приставили. Якому ж слідчому таке сподобається.

– Так що ти, Линків, як дівка! – рикнув Ижицын на поліцейського, що схлипує. – Звикай. Ти не для «особливих доручень», стало бути, усякого ще надивишся.

– Не приведи Господь до такому звикнути, – напівголосно пробурчав старший городовий Приблудько, служака старому й досвідчений, Онисію відомий по одному третьегоднишному справі.

Так адже й з Леонтієм Андрійовичем не в перший раз разом працювати доводилося. Неприємний пан – засмиканий весь, безупинно посміюється, а ока колючі. Одягнено з иголочки, комірці начебто з алебастру, манжети й того белее, сам усе по плечах клацає, смітинки збиває. Честолюбець, більшу кар’єру робить. Тільки от на минуле Водохрещення в нього з розслідуванням по духовної купця Ситникова затримка вийшла. Справа була гучне, що почасти навіть зачіпає інтереси впливових осіб і тому дротика не терпить, ну його сіятельство князь Довгорукої й попросив Эраста Петровича допомогти прокуратурі. А із шефа відомо який помічник – взяв так всю справу в один день розплутав. Не зрячи Ижицын біситься. Передчуває, що заново йому без лаврів залишатися.

– Начебто всі, – оголосив слідчий. – Стало бути, так. Труп у поліцейський морг, на Божедомку. Сарай опечатати й городового поставити. Агентам опитати всіх околишніх жителів, так построже. Чи не чули, чи не видали чого підозрілого. Ти, Климук, востаннє за дровами в одинадцятій годині заходив, так? – запитав Леонтій Андрійович двірника. – А смерть наступила не пізніше дві ночі? (Це вже експертові Захарову). Стало бути, цікавитися проміжком з початку одинадцятої години до двох попівночі. – И знову Климуку. – Ти, може, з ким говорив уже з тутошних? Не розповідали чого?

Двірник (пегая борода віником, рунисті брови, шишкуватий череп, ріст два аршини чотири вершки, особлива прикмета – бородавка посередь чола, вправлявся в складанні словесного портрета Онисій) стояв, бгав і без того до неможливості м’ятий картуз.

– Ніяк ні, ваше високоблагородіє. Нешто ми не розуміємо. Двері сараю підпер і втечу до пана Приблудько. А з відділка мене вуж не пущали, поки начальники не прибудуть. Обивателі, вони й знати нічого не знають. Тобто, звичайно, бачити те видют, що поліції понаїхало… Що добродії поліцейські прибути изволили. А про пристрасть цю (двірник боязко покосився убік трупа) жителям неведомо.

– От це ми й перевіримо, – посміхнувся Ижицын. – Стало бути, агенти – за роботу. А ви, пан Захаров, відвозите свої скарби. І щоб до полудня повний висновок, за всією формою.

– Панів агентів п прошу залишатися на місці, – пролунав позаду неголосний голос Эраста Петровича. Усе обернулися.

Як увійшов колезький радник, коли? І двері те не скрипнули. Навіть у півмороку було видно, що шеф блідий і розстроєний, однак голос рівний і манера говорити повсякчасна – стримана, чемна, але така, що заперечувати не захочеш.

– Пан Ижицын, навіть двірник зрозумів, що б бовтати про подію не треба, – сухо сказав Эраст Петрович слідчому. – Я, властиво, для того й присланий, щоб забезпечити найсуворішу таємність. Ніяких опитувань. Більше того, всіх присутніх прошу й навіть зобов’язую зберігати про обставини справи повне мовчання. Жителям пояснити, що… п повісилася повія, наклала на себе руки, звичайна справа. Якщо по Москві поповзуть слухи про що произошли, кожний з вас потрапить під службове розслідування, і той, хто виявиться винний у розголошенні, понесе суворе покарання. Вибачите, добродії, але т такі отримані мною інструкції, і на тобто свої причини.

Городові за знаком доктора взяли було носилки, що стояли в стіни, щоб покласти на них труп, але колезький радник підняв руку:

– П перегодите.

Він присів над убитою.

– Що це в неї на щоці?

Ижицын, уражений репримандом, потис вузькими плечима:

– Пляма крові. Отут, як ви могли помітити, крові удосталь.

– Але не на особі.

Эраст Петрович обережно потер овальну пляму пальцем – на білої перчаточной лайці залишився слід. З надзвичайним, як здалося Онисію, хвилюванням колезький радник (а для Тюльпанова просто «шеф») промурмотав:

– Ні порізу, ні укусу.

Слідчий спостерігав за маніпуляціями чиновника зі здивуванням, експерт Захаров з інтересом.

Діставши з кишені лупу, Фандорин прильнул до самої особи жертви, вдивився й ойкнув:

– Слід губ! Господи, це слід поцілунку! Не може бути ніяких сумнівів!

– Що ж так убиватися те? – съязвил Леонтій Андрійович. – Отут є мітки й пострашнее. – Він качнув носком штиблета убік розкритої грудної клітки й зяючої ями живота. – Мало що взбредет у голову недоумкові.

– Ах як кепсько, – промурмотав колезький радник, ні до кого не звертаючись.

Швидким рухом зірвав забруднену рукавичку, отшвырнул убік. Випрямився, прикрив ока – і зовсім тихо:

– Боже, невже це почнеться в Москві…

What a piece of work is man! how noble in reason! how infinite in faculty! in form and moving how express and admirable! in action how like an angel! in apprehension how like a god! the beauty of the world! the paragon of animals! And yet, to me, what is this quintessence of dust! Пускай. Пускай Принцові Датському, істоті дозвільному й блазированному, до людини справи ні, а мені є! Бард правий наполовину: у людських діяннях мало ангельського, і блюзнірство – уподібнювати розуміння людини Божому, але воістину пречервоній людини немає нічого на світі. Так що таке справи й розуміння – обман, химера, суєта, воістину квінтесенція пороху. Людина – це не справа, а Тіло. Навіть пестливий погляд рослини, самі пишних і вигадливі із квітів, не йдуть ні в яке порівняння із чудовим пристроєм людського тіла. Квіти примітивні й прості, однакові усередині й зовні: що так поверни пелюсток, що этак. Дивитися на квіти нудно. Де їхнім жадібним стеблинкам, убого геометричным соцветьям і жалюгідним тичинкам до пурпуру пружних м’язів, эластика шовковистої шкіри, сріблистого перламутру шлунка, граціозних звоїв кишечника й таємничої асимметричности печінки!

Хіба зрівняється монотонність фарбування квітучого маку з різноманіттям відтінків людської крові – від пронизливо червоного артеріального струму до царственого венозного порфіру? Куди там вульгарнійій синявому дзвіночка до ніжно блакитного малюнка капілярів або осінньому розфарбуванню клена до багрянцю місячних витікань! Жіноче тіло изысканней і в сто крат цікавіше чоловічого. Функція жіночого тіла – не груба праця й руйнування, а творення й пестування. Пружна матка схожа на дорогоцінну раковину жемчужницу. Ідея! Треба буде як нибудь розкрити запліднену утробу, щоб усередині жемчужницы виявити перлину, що дозріває, – так так, неодмінно! Завтра ж!

Занадто довго довелося мені поститися, із самої масниці. Мої губи зсохли, повторюючи: «Оживи окаянне серце моє постом страстоубийственным!» Господь добрий і милостивий, Він не розсердиться на мене за те, що не вистачило сил дотерпіти шести днів до Світлого Воскресіння. Зрештою 3 квітня – не просто день, це річниця Осяяння. Тоді теж було 3 квітня. Що по іншому стилі – неважливо. Головне звук, музика слів: тре тье ап ре ля.

У мене свій пост, своя й Великдень. Уже разговление, так разговление. Ні, не стану чекати до завтра. Сьогодні! Так так, улаштувати бенкет. Не насититися, а пересититися. Не заради себе – у славу Божию.

Адже це Він разверз мені ока – навчив бачити й розуміти щиру красу. Більш того, розкривати її й виявляти миру. А розкрити це однаково що створити. Я – подмастерье Творця.

Як сладостно розговітися після довгої помірності. Я згадую кожний сладостный мить, я знаю, що пам’ять збереже все аж до дрібних деталей, не розгубивши жодного із зорових, смакових, дотикальних, слуховых і нюхових відчуттів.

Я закриваю очі й бачу.

Пізній вечір. Мені не спиться. Хвилювання й захват ведуть мене по брудних вулицях, по пустирях, меж кривих домішок і похилих заборів. Я не сплю вже багато ночей підряд. Давить груди, стискає скроні. Удень я забуваюся на півгодини, на годину, і прокидаюся від страшних бачень, яких наяву не пам’ятаю.

Я йду й мрію про смерть, про зустріч із Ним, але знаю: умирати мені не можна, ще рано, моя місія не виконана.

Голос із темряви: «Па азвольте на полштофчика». Деренчливий, пропитої. Обертаюся й бачу гнуснейшее й безобразнейшее з людських істот: занепалу повію – п’яну, обірвану, але при цьому гротескно розмальовану білилом і помадою.

Я гидливо відвертаюся, але раптово знайома гостра жалість простромлює моє серце. Бідне створення, що ти із собою зробила! І це жінка, шедевр Божого мистецтва! Так поглумитися над собою, опоганити й опошлити дарунок Божий, так принизити свою дорогоцінну репродуктивну систему!

Ти, звичайно, не винувата. Бездушне, жорстоке суспільство вивалило тебе в бруді. Але я тебе відчищу й урятую. На душі світле й радісно.

Хто знав, що так вийде. У мене не було наміру порушувати пост – інакше шлях мій лежав би не через ці жалюгідні нетрі, а через смердючі завулки Хитровки або Грачевки, де гніздяться мерзенність і порок. Але великодушність і щедрість переповняють мене, зовсім небагато підфарбовані нетерплячою спрагою.

«Я тебе зараз обрадую, мила, – говорю я. – Ідемо із мною».

Я в чоловічому платті, і відьма думає, що найшовся покупець на її гнилий товар. Вона хрипнуло сміється, знизує плечима: «Куды йдемо те? Слышь, у тебе гріш тобто? Погодуй хоч, а краще піднеси». Бідна, заблудшая ягничка.

Я веду неї за собою через темний двір, до сараїв. Нетерпляче смикаю одні двері, іншу, третя незамкнена.

Щасливиця дихає мені в потилицю самогонним перегаром, подхихикивает: «Ишь ти, у сарай веде. Ишь ти, приспічило те».

Змах скальпеля, і я відчиняю її душі дверей волі.

Звільнення не дається без борошн, це як пологи. Тієї, кого я зараз люблю всім серцем, дуже боляче, вона хрипить і гризе кляп, а я гладжу її по голові й утішаю: «Потерпи». Руки споро й чисто роблять свою справу. Світло мені не потрібний, мої очі бачать уночі не гірше, ніж удень.

Я розкриваю опоганену, брудну оболонку тіла, душу улюбленої сестри моєї злітає нагору, я ж завмираю в благоговінні перед досконалістю божественного механізму.

Коли я з ласкавою посмішкою підношу до особи гарячий колобок серця, вона ще тріпотить, ще б’ється пійманою золотою рибкою, і я ніжно цілую чудесну рибку в розкриті губки аорти.

Місце обране вдало, ніхто не заважає мені, і цього разу гімн Красі проспіваний до кінця, завершений цілуванням щоки. Спи, сестра, твоє життя було бридке й жахлива, твій вигляд ображав погляди, але завдяки мені ти стала прекрасної.

Взяти та ж квітка. Щира його краса видна не на галявині й не на клумбах, про немає! Троянда царствена в корсажі, гвоздика в петлиці, фіалка у волоссях спокусниці. Тріумф квітки наступає, коли він уже зрізаний, справжнє його життя невідривне від смерті. Те ж і з людським тілом. Поки воно живе, йому не дане виявити себе у всій пишноті свого чудового пристрою. Я допомагаю тілу царювати. Я садівник.

Хоча ні, садівник лише зрізує квіти, а я ще й створюю з тілесних органів п’янкої краси панно, величну декорацію. В Англії входить у моду небувала колись професія – decorator, фахівець із прикраси будинку, вітрини, святкової вулиці.

Я не садівник, я decorator.

Чим далі, тим гірше

4 квітня, великий вівторок, полудень

На надзвичайній нараді в московського генерал губернатора князя Володимира Андрійовича Довгорукого були присутні: обер поліцеймейстер генерал майор звиті його імператорської величності Юровский; прокурор московської судової палати дійсний статський радник камергер Козлятників; начальник розшукної поліції статський радник Эйхман; чиновник особливих доручень при генерал губернаторі колезький радник Фандорин; слідчий по найважливіших справах при прокурорі московської судової палати надвірний радник Ижицын.

– Погода те, погода яка, мерзотниця, – такими словами відкрив Володимир Андрійович секретне засідання. – Адже це свинство, добродії. Похмуро, вітер, сльота, бруд, а гірше всього, що Москва ріка більше звичайного розлилася. Я їздив у Замоскворечье – кошмар і жах. На три з половиною сажня вода піднялася! Залило все аж до Пятницкой. Та й на левом бережу непорядок. По Неглинному не проїхати. Ох, осоромимося, добродії. Знеславиться Довгорукої на старості років!

Всі присутні заклопотано зазітхали, в одного лише слідчого по найважливіших справах на особі відбилося деяке здивування, і князь, що відрізнявся рідкісною спостережливістю, порахував можливим пояснити:

– Я бачу, ви, парубків, … е е… здається, Глаголєв? Ні, Букин.

– Ижицын, ваш високопревосходительство, – підказав прокурор, але недостатньо голосно – на сімдесят дев’ятому років життя став московський вице король (називали всесильного Володимира Андрійовича й так) туговат на вухо.

– Вибачите старого, – добродушно розвів руками губернатор. – Отож, пан Пыжицын, я бачу, ви в невіданні… Імовірно, вам і за посадою не покладено. Але вуж раз нарада… Отож, – довге, зі звислими каштановими вусами особа князя знайшло врочистість, – на світлий Великдень Христову першопрестольну ощасливить приїздом його імператорська величність. Прибудуть без помпи, без церемоній – поклонитися московським святиням. Велено москвичів заздалегідь не сповіщати, тому що візит зауявний немов би impromptu. Що, однак же, не знімає з нас відповідальності за рівень зустрічі й загальний стан міста. От, приміром, добродії, одержую нині ранком послання від высокопреосвященного Иоанникия, митрополита московського. Скаржиться владика, пише, що в кондитерських магазинах перед Святим Великоднем спостерігається формене неподобство: вітрини й прилавки суцільно заставлені цукерковими коробками й бонбоньєрками із зображенням Таємної Вечері, Хресного Шляху, Голгофи й іншого подібного. Це ж блюзнірство, добродії! Извольте ка, вельмишановний пане, – звернувся князь до обер поліцеймейстера, – сьогодні ж видати наказ по поліції, щоб подібні непотребства строжайше припинялися. Коробки знищувати, уміст передавати у Виховний будинок. Нехай сиротки на свято поласують. А крамарів ще й штрафувати, щоб не підводили мене під монастир перед найвищим прибуттям!

Генерал губернатор схвильовано поправив ледве з’їхав на бік кудреватый паричок, хотів ще що те сказати, так захекався.

Непримітні дверцята, ведшая у внутрішні покои, негайно відчинилася, і звідти, нечутно переступаючи напівзігнутими ногами в повстяних ботах, викотився худючий старий зі сліпуче сяючим лисим черепом і превеличезними бакенбардами – особистий камердинер його сіятельства Фрол Григорович Ведищев. Це раптове явище нікого не здивувало. Всі присутні визнали за необхідне поприветствовать вошедшего уклоном або хоча б кивком, тому що Фрол Григорович, незважаючи на скромне своє положення, шанувався в древнім місті особливої впливової й у деякому змісті навіть всемогутньої.

Ведищев швиденько накапав зі склянки в срібний стаканчик якої те мікстури, дав князеві випити й настільки ж стрімко зник у зворотному напрямку, так ні на кого й не глянувши.

– Шпашибо, Фрол, шпашибо, голубщик, – прошамкав вслід наперсникові генерал губернатор, посував підборіддям, щоб щелепи встали на місце, і продовжив уже без усякого пришепетывания. – Так що нехай Эраст Петрович изволит пояснити, чим викликана терміновість справжньої наради. Ви адже, душу моя, відмінно знаєте, у мене нині не можна гаяти жодної хвилини. Ну, що там у вас струсило? Ви подбали про те, щоб слухи про цю капость із розчленовуванням не поширилися серед обивателів? Цього тільки не вистачало напередодні найвищого приїзду…

Эраст Петрович устав, і погляди вищих охоронців московського правопорядку звернулися на бліду, рішучу особу колезького радника.

– Заходу щодо збереження т таємниці прийняті, ваш сіятельство, – став доповідати Фандорин. – Усі, хто був причетний до огляду місця злочину, попереджені про відповідальність, з них узята розпис у нерозголошенні. Двірник, що виявив тіло, як особа схильне до непомірного питва й за себе не ручається тимчасово поміщений в особливу до камеру Жандармського керування.

– Добре, – схвалив губернатор. – Так що ж тоді за потребу в нараді? Навіщо ви просили зібрати начальників слідчого й поліцейського відомств? Вирішили б усе вдвох з Пыжицыным.

Эраст Петрович мимоволі глянув на слідчого, якому дивно йшла винайдена князем прізвище, однак у справжню мінуту колезькому радникові було не до веселощів.

– Ваш високопревосходительство, я не п просив викликати пана начальника розшукної поліції. Справа настільки тривожне, що його варто віднести до розряду злочинів державної важливості, і займатися ним крім прокуратури повинен оперативний відділ жандармерії під особистим контролем пана обер поліцмейстера. Розшукну ж поліцію я не підключав би зовсім, там занадто багато випадкових людей. Це раз.

И Фандорин зробив багатозначну паузу. Статський радник Эйхман стрепенувся було протестувати, але князь жестом велів йому мовчати.

– Виходить, зрячи я вас стурбував, голубчик, – ласкаво сказав Довгорукої. – Ви вуж ідіть і пригорніть там своїх кишенькових злодіїв і фармазонщиков, щоб у світлу Неділю розговлялися в себе на Хитровке й упаси Боже носа звідти не показували. Дуже я на вас, Петро Рейнгардович, сподіваюся.

Эйхман устав, мовчачи поклонився, посміхнувся одними губами Эрасту Петровичу й вийшов.

Колезький радник зітхнув, відмінно розуміючи, що відтепер придбав у начальнику московського розшуку вічного ворога, але справа й справді було страшне, зайвого ризику не терпить.

– Знаю я вас, – сказав губернатор, із занепокоєнням дивлячись на свого довіреного помічника. – Якщо сказали «раз», виходить, буде й «два». Говорите ж, не млоїте.

– Мені дуже жаль, Володимир Андрійович, але візит государя прийде скасувати, – вимовив Фандорин досить тихо, однак цього разу князь відмінно розчув.

– Як «скасувати»? – ойкнув він.

Інші присутні зустріли обурливу заяву вкрай, що зарвався чиновника, більш бурхливо.

– Так ви з розуму зійшли! – закричав обер поліцеймейстер Юровский.

– Це нечувано! – проблеял прокурор.

А слідчий по найважливіших справах сказати вголос нічого не насмілився, тому що був для такої вільності недостатнього звання, але зате піджав пухлогубый рот, як би обурюючись божевільної фандоринской витівкою.

– Як скасувати? – упалим голосом повторив Довгорукої.

Дверцята, що ведуть у внутрішні покои, відкрили, і із за стулки до половини висунулася фізіономія камердинера.

Губернатор з надзвичайним хвилюванням заговорив, кваплячись і тому ковтаючи склади й цілі слова:

– Эраспетрович, не перший рік… Ви слів на вітер… Але скасувати найвищий? Адже це скандал нечуваний! Ви ж знаєте, скільки я домагався… Це ж для мене, для всіх нас…

Фандорин насупив високе чисте чоло. Йому було відмінно відомо, як довго й изворотливо інтригував Володимир Андрійович, домагаючись найвищого відвідування. А які підступи будувала ворожа петербурзька «камарилья», уже двадцять років що намагається зігнати старого хитруна із завидного місця! Великодній impromptu його величності був для князя тріумфом, вірним свідченням незламності його положення. На наступному тижні в його сіятельства величезний ювілей – шістдесят років служби в офіцерських чинах. По такому випадку можна й на Андрія Первозванного сподіватися. І раптом взяти й самому просити про скасування!

– Всі п розумію, ваш сіятельство, але якщо не скасувати, буде ще гірше. Це розчленовування не останнє. – Особа колезького радника з кожним словом робилося все хмурній. – Боюся, що в Москву перебрався Джек Потрошитель.

И знову, як декількома мінутами раніше, заява Эраста Петровича змусило присутніх заговорити хором.

– Як це не останнє? – обурився генерал губернатор.

Обер полицейместер і прокурор майже в один голос перепитали:

– Джек Потрошитель?

А Ижицын, осмілівши, фиркнув:

– Марення!

– Який такий потрошитель? – проскрипел із за своєї дверки Фрол Григорович Ведищев, коли природним манером утворилася пауза.

– Так так, що ще за Джек такий! – Його сіятельство воззрился на підлеглих з явним невдоволенням. – Усі знають, один я не присвячений. І вічно у вас так!

– Це, ваш сіятельство, відомий англійський душогуб, що ріже в Лондоні гулящих дівок, – пояснив найважливіший слідчий.

– Якщо дозволите, Володимир Андрійович, я розповім п докладно.

Эраст Петрович дістав з кишені блокнот, перегорнув кілька сторінок.

Князь приклав до вуха долоня, Ведищев начепив окуляри з товстими стеклами, а Ижицын іронічно посміхнувся.

– Як пам’ятає ваш сіятельство, у минулому році я провів кілька місяців в Англії, у зв’язку з відомим вам д справою про зниклу переписку Катерини Великої. Ви, Володимир Андрійович, ще виражали невдоволення моєї тривалої отлучкой. Я затримався в Лондоні понад необхідний, тому що уважно стежив за тим, як місцева поліція намагається розшукати дивовижного вбивцю, що протягом восьми місяців, із квітня по грудень минулого року, зробив в Ист Энде вісім звірячих убивств. Убивця тримався пренагло. Писав поліції записки, у яких іменував себе Jack the Ripper, тобто «Джек Потрошитель», а один раз навіть надіслав комісарові, ведшему розслідування, половину бруньки, що була вирізана в жертви.

– Вирізана? Але навіщо? – зачудувався князь.

– Злодіяння Потрошителя п зробили на публіку настільки тяжке враження не із за самого факту вбивств. У такому великому й неблагополучному місті як Лондон злочинів, у тому числі й із кровопролиттям, зрозуміло, вистачає. Але манера, з якої Потрошитель розправлявся зі своїми жертвами, була воістину монструозна. Звичайно він перерізував бідним жінкам горло, а після потрошив їх, як куріпок, і розкладав вийняті внутрішності на зразок кошмарного натюрморту.

– Цариця небесна! – охнув Ведищев і перехрестився.

Губернатор з почуттям вимовив:

– Що за мерзенність ви розповідаєте. І що ж, так негідника й не знайшли?

– Ні, але із грудня характерні вбивства припинилися. Поліція дійшла висновку, що злочинець або покінчив із собою, або… покинув межі Англії.

– И робити йому нема чого крім як відправлятися до нас у Москву, – скептично покачав головою обер поліцеймейстер. – А коли й так, то шибеника англійця вистежити й виловити – пари дрібниць.

– Із чого ви взяли, що він англієць? – обернувся до генерала Фандорин. – Всі вбивства зроблені в лондонських нетрях, де проживає безліч вихідців з європейського до континенту, у тому числі й росіян. До речі кажучи, англійська поліція підозрювала в першу чергу іммігрантів медиків

– Отчого ж неодмінно медиків? – поцікавився Ижицын.

– А тому, що вилучення внутрішніх органів у жертв щораз п вироблялося досить мистецьки, з відмінним знанням анатомії й до того ж, найімовірніше, хірургічним скальпелем. Лондонська поліція була зовсім упевнена, що Джек Потрошитель – лікар або студент медик.

Прокурор Козлятників підняв доглянутий білий палець, блиснув брильянтовим перснем:

– Але із чого ви взяли, що дівицю Андреичкину вбив і розчленував неодмінно лондонський Потрошитель? Начебто в нас своїх душогубів мало! Надрався який нибудь сукин син до білої гарячки, та й уявив, начебто із зеленим змієм воює. Скільки завгодно с.

Колезький радник зітхнув, терпляче відповів:

– Федір Калістратович, ви адже прочитали звіт судового лікаря. З білої г гарячки так акуратно не препарують, так ще «ріжучим предметом хірургічної гостроти». Це раз. Так само, як і в Ист Энде, відсутні звичайні для злочинів подібного роду ознаки полової безпутності. Самі ж лиховісне – сліди закривавленого поцілунку на щоці вбитої, і це – три. У всіх жертв Потрошителя така кривава печатка неодмінно була присутня – на чолі, на щоці, один раз на скроні. Інспектор Джилсон, від якого я довідався цю подробицю, не схильний був надавати їй з значення, тому що примх у Потрошителя було предосить, і куди менш безневинних. Однак з тих деяких відомостей, якими криміналістика розташовує про маніакальних убивць, відомо, яке значення ці лиходії надають ритуалу. В основі сериальных убивств із рисами маніакальності завжди лежить якась «ідея», що штовхає монстра на багаторазове вмертвіння незнайомих людей. Я ще в Лондоні п намагався втолкувати керівникам наслідку, що головне їхнє завдання – розгадати «ідею» маніяка. Інше – справа розшукної техніки. Те, що типові риси ритуалу в Джека Потрошителя й нашого московського душогуба повністю збігаються, не викликає ні найменших сумнівів.

– И все – таки боляче вуж чудну, – покачав головою генерал Юровский. – Щоб Джек Потрошитель, зникши з Лондона, з’явився в дров’яному сараї на Самопливі… І потім, погодитеся, із за смерті якої те там повії скасовувати найвищий приїзд…

Терпіння в Эраста Петровича, видно, закінчувалося, тому що він досить різко сказав:

– Нагадаю вашому превосходительству, що справа Джека Потрошителя коштувало місця начальникові лондонської поліції й самому міністрові внутрішніх справ, які занадто д довго відмовлялися надавати вбивствам «яких те там повій» належне значення. Якщо навіть припустити, що в нас з’явився свій власний, доморослий Ванька Потрошитель, так і від цього не легше. Раз вкусив крові, він вуж не зупиниться. Представте, яке це буде, якщо під час візиту його величності вбивця підкине нам новий подарочек начебто сьогоднішнього? Так ще з’ясується, що цей злочин не перше? Гарненьке вийде Світла Неділя в древній столиці

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>