Повний зміст И гримнув грім Брэдбери Р

Оголошення на стіні розпливлося, немов його затягло плівкою ковзної теплої води; Экельс відчув, як віка, замикаючись, на частку секунди прикрили зіниці, але й у миттєвому мороці горіли букви:

А/ПРО САФАРІ В ЧАСІ

ОРГАНІЗУЄМО САФАРІ В ЛЮБОЮ РІК МИНУЛОГО

ВИ ВИБИРАЄТЕ ВИДОБУТОК

МИ ДОСТАВЛЯЄМО ВАС НА МІСЦЕ

ВИ ВБИВАЄТЕ ЇЇ

У ковтку Экельса скопився теплий слиз; він судорожно ковтнув. Мускули навколо рота розтягли губи в посмішку, коли він повільно підняв руку, у якій погойдувався чек на десять тисяч доларів, призначений для людини за конторкою.

– Ви гарантуєте, що я повернуся із сафарі живим?

– Ми нічого не гарантуємо, – відповів службовець, – крім динозаврів. – Він повернувся. – От містер Тревис, він буде вашим провідником у Минуле. Він скаже вам, де й коли стріляти. Якщо скаже "не стріляти", значить – не стріляти. Не виконаєте його розпорядження, після повернення заплатите штраф – ще десять тисяч, крім того, чекайте неприємностей від уряду.

У далекому кінці величезного приміщення контори Экельс бачив щось вигадливе й невизначене, що ізвивається й гуде, переплетення проводів і сталевих кожухів, що переливається яскравий ореол – те жовтогарячий, те сріблистий, те голубой. Гул був такий, немов сам Час горів на могутнім багатті, немов всі роки, всі дати літописів, всі дні звалили в одну купу й підпалили.

Один дотик руки – і негайно це горіння слухняно дасть задній хід. Экельс пам’ятав кожне слово оголошення. З попелу й пороху, з пилу й золи повстануть, начебто золотаві саламандри, старі роки, зелені роки, троянди усладят повітря, сиві волосся стануть чорними, зникнуть зморшки й складки, геть усе поверне назад і стане насінням, від смерті ринеться до свого джерела, сонця будуть сходити на заході й поринати в заграву сходу, місяця будуть убувати з іншого кінця, геть усе вподібниться курчаті, що ховається в яйце, кроликам, що поринає в капелюх фокусника, геть усе пізнає нову смерть, смерть насіння, зелену смерть, повернення в пору, що передує зачаттю. І це буде зроблено одним лише рухом руки…

– Чорт візьми, – видихнув Экельс; на його худій особі миготіли відблиски світла від Машини – Справжня Машина часу! – Він покачав головою. – Подумати тільки. Закінчся вибори вчора інакше, і я сьогодні, бути може, прийшов би сюди рятуватися втечею. Слава богові, що переміг Кейт. У Сполучених Штатах буде гарний президент.

– Саме так, – відгукнулася людина за конторкою. – Нам повезло. Якби вибрали Дойчера, не минути нам найжорстокішої диктатури. Цей тип проти всього на світі – проти миру, проти віри, проти людяності, проти розуму. Люди дзвонили нам і справлялися – жартуючи, звичайно, а втім… Мов, якщо Дойчер буде президентом, чи не можна перебратися в 1492 рік. Так тільки не наша ця справа – втечі влаштовувати. Ми організуємо сафарі. Так чи інакше, Кейт – президент, і у вас тепер одна турбота…

– …убити мого динозавра, – закінчив фразу Экельс.

– Tyrannosaurus rex. Гучний Ящір, отвратительнейшее чудовисько в історії планети. Підпишіть от це. Що б з вами не відбулося, ми не відповідаємо. У цих динозаврів звірячий апетит.

Экельс спалахнув від збурювання.

– Ви намагаєтеся злякати мене?

– По честі говорячи, так. Ми зовсім не бажаємо відправляти в минуле таких, що при першому ж пострілі вдаряються в паніку. У тім році загинуло шість керівників і дюжина мисливців. Ми надаємо вам випадок випробувати саму чортячу пригоду, про якому тільки може мріяти справжній мисливець. Подорож на шістдесят мільйонів років тому й найбільший видобуток всіх часів! От ваш чек. Порвіть його.

Містер Экельс довго, дивився на чек. Пальці його тремтіли.

– Ні пуху, ні пера, – сказала людина за конторкою. – Містер Тревис, займіться клієнтом.

Несучи рушниці в руках, вони мовчачи пройшли через кімнату до Машини, до сріблистого металу й рокітливого світла.

Спершу день, потім ніч, знову день, знову ніч; потім день – ніч, день – ніч, день. Тиждень, місяць, рік, десятиліття! 2055 рік. 2019, 1999! 1957! Мимо! Машина ревіла.

Вони надягли кисневі шоломи, перевірили навушники.

Экельс гойдався на м’якому сидінні – блідий, зуби стиснуті Він відчув судорожне тремтіння в руках, подивився долілиць і побачив, як його пальці стисли нову рушницю. У машині було ще четверо. Тревис – керівник сафарі, його помічник Лесперанс і два мисливці – Биллингс і Кремер. Вони сиділи, дивлячись один на одного, а мимо, точно спалаху блискавок, проносилися роки.

– Це рушниця може вбити динозавра? – вимовили губи Экельса.

– Якщо вірно потрапиш, – відповів у навушниках Тревис. – У деяких динозаврів два мозки: один у голові, іншої нижче по хребті. Таких ми не торкаємо. Краще не зловживати своєю щасливою зіркою. Перші дві кулі в очі, якщо зумієте, звичайно. Засліпили, тоді бийте в мозок.

Машина завила. Час була немов кінострічка, пущена зворотним ходом. Сонця летіли назад, за ними мчалися десятки мільйонів місяців.

– Господи, – вимовив Экельс. – Всі мисливці, коли – або жили на світлі, позаздрили б нам сьогодні. Отут тобі сама Африка здасться Іллінойсом.

Машина сповільнила хід, виття змінився рівним гулом. Машина зупинилася.

Сонце зупинилося на небі.

Імла, що оточувала Машину, розсіялася, вони були в стародавності, глибокої – глибокої стародавності, три мисливці й два керівники, у кожного на колінах рушниця – голубой вороненый стовбур.

– Христос ще не народився, – сказав Тревис. – Мойсей не ходив ще на гору розмовляти з богом. Піраміди лежать у землі, камені для них ще не обтесані й не складені. Помнете про це. Олександр, Цезар, Наполеон, Гітлер – нікого з них немає.

Вони кивнули.

– От, – містер Тревис указав пальцем, – от джунглі за шістдесят мільйонів дві тисячі п’ятдесят п’ять років до президента Кейта.

Він показав на металеву стежку, що через распаренное болото йшла в зелені зарості, ізвиваючись між величезними папоротями й пальмами.

– А це, – пояснив він, – Тропа, прокладена тут для мисливців Компанією. Вона ширяє над землею на висоті шести дюймів. Не зачіпає жодного дерева, жодного квітки, ні однієї травинки. Зроблена з антигравітаційного металу. Її призначення – ізолювати вас від цього миру минулого, щоб ви нічого не торкнулися. Тримаєтеся Тропи. Не сходите з її. Повторюю: не сходите з її. Ні за яких умов! Якщо звалитеся з її – штраф. І не стріляйте нічого без нашого дозволу.

– Чому? – запитав Экельс.

Вони сиділи серед древніх заростей. Вітер ніс далекі лементи птахів, ніс захід смоли й древнього солоного моря, запах вологої трави й криваво – червоних квітів.

– Ми не хочемо змінювати Майбутнє. Тут, у Минулому, ми незвані гості. Уряд не схвалює наші екскурсії. Доводиться платити чималі хабарі, щоб нас не позбавили концесії Машина часу – справа лоскітливе. Самі того не знаючи, ми можемо вбити яка – небудь важлива тварина, пичугу, жука, роздавити квітка й знищити важлива ланка в розвитку виду.

– Я щось не розумію, – сказав Экельс.

– Ну так слухайте, – продовжував Тревис. – Допустимо, ми випадково вбили тут мишу. Це значить, що всіх майбутніх нащадків цієї миші вже не буде – вірно?

– Так.

– Не буде нащадків від нащадків від всіх її нащадків! Виходить, необережно ступивши ногою, ви знищуєте не одну, і не десяток, і не тисячу, а мільйон – мільярд мишей!

– Добре, вони здохли, – погодився Экельс. – Ну й що?

– Що? – Тревис презирливо фиркнув. – А як з лисами, для харчування яких потрібні були саме ці миші? Не вистачить десяти мишей – умре одна лисиця. Десятьома лисами менше – подохнет від голоду лев. Одним левом менше – загинуть усілякі комахи й стерв’ятники, сгинет незлічима безліч форм життя. І от підсумок: через п’ятдесят дев’ять мільйонів років печерна людина, один з дюжини, що населяє увесь світ, гнаний голодом, виходить на полювання за кабаном або саблезубым тигром. Але ви, друг мій, роздавивши одну мишу, тим самим роздавили всіх тигрів у цих місцях. І печерна людина вмирає від голоду. А ця людина, помітьте собі, не просто одна людина, немає! Це цілий майбутній народ. З його чресел вийшло б десять синів. Від них відбулося б сто – і так далі, і виникла б ціла цивілізація. Знищте однієї людини – і ви знищите ціле плем’я, народ, історичну епоху. Це однаково що вбити одного з онуків Адама. Роздавите ногою миша – це буде рівносильно землетрусу, що спотворить вигляд всієї землі, у корені змінить наші долі. Загибель однієї печерної людини – смерть мільярда його нащадків, задушених у чреве. Може бути, Рим не з’явиться на своїх семи пагорбах. Європа назавжди залишиться глухим лісом, тільки в Азії розцвіте пишне життя. Наступите на мишу – і ви розтрощите піраміди. Наступите на мишу – і ви залишите на Вічності вм’ятину завбільшки з Великий Каньйон. Не буде королеви Єлизавети, Вашингтон не перейде Делавер. Сполучені Штати взагалі не з’являться. Так що будьте обережні. Тримаєтеся тропи. Ніколи не сходите з її! – Розумію, – сказав Экельс. – Але тоді, виходить, небезпечно стосуватися навіть трави? – Цілком правильно. Не можна пророчити, до чого приведе загибель тої або іншої рослини. Найменше відхилення зараз незмірно зросте за шістдесят мільйонів років. Зрозуміло, не виключено, що наша теорія помилкова. Бути може, ми не в змозі вплинути на Час. А якщо й у стані – те дуже незначно. Скажемо, мертва миша веде до невеликого відхилення у світі комах, далі – до гноблення виду, ще далі – до неврожаю, депресії, голоду, нарешті, до змін соціальним. А може бути, підсумок буде зовсім непомітним – легеня подув, шепіт, волосок, порошина в повітрі, таке, що відразу не побачиш. Хто знає? Хто візьметься вгадати? Ми не знаємо – тільки ворожимо. І покуда нам не відомо зовсім точно, що наші вилазки в Часі для історії – грім або легкий шерех, треба бути скажено обережним. Ця Машина, ця Стежка, ваш одяг, ви самі, як вам відомо, – усе знезаражено. І призначення цих кисневих шоломів – перешкодити нам внести в древнє повітря наші бактерії. – Але звідки ми знаємо, яких звірів убивати? – Вони позначені червоною фарбою, – відповів Тревис. – Сьогодні, перед нашим відправленням, ми послали сюди на Машині Лесперанса. Він побував саме в цьому часі й простежив за деякими тваринами. – Вивчав їх? – Саме так, – відгукнувся Лесперанс. – Я простежую все їхнє життя й відзначаю, які особини живуть довго. Таких дуже мало. Скільки разів вони спаровуються. Рідко… Життя коротке. Знайшовши звіра, якого підстерігає смерть під упалим деревом або в асфальтовому озері, я відзначаю годину, мінуту, секунду, коли він гине. Потім стріляю барвною кулею. Вона залишає на шкірі червону мітку. Коли експедиція відбуває в Минуле, я розраховую всі так, щоб ми з’явилися мінути за дві до того, як тварина однаково загине. Так що ми вбиваємо тільки ті особини, у яких немає майбутнього, яким і без того вже не спаритися. Бачите, наскільки ми обережні? – Але якщо ви ранком побували тут, – схвильовано заговорив Экельс, – те повинні були зустріти нас, нашу експедицію! Як вона пройшла? Успішно? Усе залишилися живі? Тревис і Лесперанс переглянулися. – Це був би парадокс, – сказав Лесперанс. – Такої плутанини, щоб людина зустріла самого себе, Час не допускає. Якщо виникає така небезпека. Час робить крок убік. Начебто того, як літак провалюється в повітряну яму. Ви помітили, як Машину труснуло перед самою нашою зупинкою? Це ми минули самих себе по шляху назад у Майбутнє. Але ми не бачили нічого. Тому неможливо сказати, чи вдалася наша експедиція, чи уклали ми звіра, чи повернулися ми – вірніше, ви, містер Экельс, – назад живі. Экельс блідо посміхнувся. – Ну, всі, – відрізав Тревис. – Устали! Пора було виходити з Машини. Джунглі були високі, і джунглі були широкі, і джунглі були навіки усім миром. Повітря наповнювали звуки, немов музика, немов вітрила билися в повітрі – це летіли, начебто велетенські кажани з кошмару, з марення, махаючи величезними, як печерний звід, сірими крильми, птеродактилі. Экельс, коштуючи на вузькій Ст

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>