Повний зміст Ілюзії Бах Р. 1/2

Ричард Бах

Ілюзії

Оригінал: Richard Bach, “Illusions”

Анотація

Важко бути Богом… А чи легко бути Месією в сучасному світі? Ричард Бах змусив мільйони читачів задуматися над цим, створивши «Ілюзії». Коли живеш і думаєш лише про хліб насущному, поруч із тобою завжди може перебувати така ж людина із плоті икрови, от тільки погляд його буде надто уважним, а серед особистих речей найдеться «Кишеньковий довідник Месії. Пам’ятка для душі, що піднялася,», у якому будуть відповіді на всі твої питання.

Ричард Бах

Ілюзії,

або пригоди Месіїї, що Месією бути не хотів

Від автора

Після того як «Чайку по ім’ю Джонатан Ливингстон» вийшла у світло, мене не раз запитували: «Ричард, що ти збираєшся писати далі? Після „джонатана“, що?»

Я відповідав тоді, що далі мені зовсім немає необхідності писати, ні єдиного слова, і що мої книги вже сказали все, що я хотів би ними сказати. У свій час мені довелося й поголодувати, і продати свою машину, і все таке інше, тому було досить цікаво, що вже не треба сидіти до напівночі за роботою.

Однак, майже щоліта я відправлявся на своєму поважному біплані в плавання над смарагдовими морями лугів на Середньому Заході Америки, катав пасажирів і знову почав почувати колишня напруга – залишилося ще яке що, чого я сказати не встиг.

Мені зовсім не подобається писати книги. Якщо я тільки можу повернутися до який нибудь ідеї спиною, залишити її там, у мороці, за порогом, то я навіть не візьму в руки перо.

Але час від часу передня стіна раптом з гуркотом розвалюється, обсипаючи всі навколо водоспадом скляних бризів і цегельної крихти, і хто те, переступивши через це сміття, вистачає мене за глотку й ніжно говорить: «Я не відпущу тебе поки ти не виразиш мене словами й не запишеш їх на папір». Саме так я й познайомився з «Ілюзіями».

Навіть там, на Середньому Заході, коли я, бувало, лежав на спині й учився розганяти хмари, ця історія постійно вертілася в мене в голові… а що, якщо раптом тут з’явився б хтось, хто дійсно був би майстром цієї справи, хто міг би розповісти мені, як улаштований мій мир і як керувати їм? А що, якби я раптом зустрів так далеко збіглого по шляху… що, якщо новий Сидхарта або Ісус з’явився б у нашім часі, маючи владу над ілюзіями цього миру, тому що він знає реальність, що коштує за ними? А що, якби я міг зустрітися з ним, якби він літав на біплані й приземлився б на тім же лузі, що і я? Що б він сказав, яким би він був?

Можливо він не був би схожий на месію, що з’явився на забруднених машинним маслом і плямами від трави сторінках мого бортового журналу, можливо, він не сказав би нічого зі сказаного в цій книзі. Однак, мій месія говорив: ми притягаємо в наше життя те, про що думаємо, і, якщо все це так, тобто яка те причина тому, що цей момент наступив у моєму житті, і у вашій теж. Імовірно, немає нічого випадкового в тім, що ви зараз тримаєте цю книгу; імовірно, у цих пригодах є що те, заради чого ви зустріли цю книгу. Я думаю саме так. І я думаю, що мій месія сидить де нибудь в іншому вимірі, зовсім не фантастичному, бачить нас із вами й досить сміється від того, що все відбувається точно так, як ми це заздалегідь спланували.

Ричард Бах

1

1. І прийшов на цю землю Месія, і народився він на священній землі штату Індіана, і виріс він серед таємничих пагорбів до сходу від Форт Уэйна.

2. Месія знайомився із цим миром у звичайній школі штату Індіана, а потім, коли виріс, став автомеханіком.

3. Але в Месії минулого й інші знання, і одержав він їх в інших краях, в інших школах, в інших життях, які він прожив. Він пам’ятав їх, і ця пам’ять зробила його мудрим і сильним, і інші бачили його силу й приходили до нього за радою.

4. Месія вірив, що він здатний допомогти самому собі й всьому людству, і було йому по вірі його, і інші бачили його могутність і приходили до нього, щоб він позбавив їх від їхніх лих і незліченних хвороб.

5. Месія вірив, що кожному варто вважати себе сином Бога, і було по вірі його, і майстерні й гаражі, де він працював переповнялися тими, хто шукав його навчання і його дотики, а вулиці поблизу – тими, хто жадав лише того, щоб на них випадково впала його тінь і перемінила їхнього життя.

6. І було так, що із за цих юрб власники майстерень просили Месію, щоб він залишив свою роботу і йшов своєю дорогою, тому що він завжди був так щільно оточений юрбою, що ні йому ні іншим механікам просто ніде було займатися ремонтом автомобілів.

7. І пішов він у відкрите поле, і люди, пошедшие за ним стали називати його Месією й чудотворцем; і було їм по вірі їх.

8. І якщо траплялася бура, поки він говорив, ні єдиної краплі не падало на голів слушавших його; і посередині грому й блискавок, що бушують на небесах, що стояло далі всіх від нього чув його слова так само ясно й чітко, як і стоявший ближче всіх до нього. А говорив він з ними завжди мовою притч.

9. І сказав він їм: «У кожному з нас схована наша готовність прийняти здоров’я або хворобу, багатство або бідність, волю або рабство. І тільки ми самі, і ніхто іншої, можемо керувати цією великою силою».

10. Отут заговорив якийсь мірошник, і сказав він: «Легко говорити тобі, Месія, тому що нам понад ніхто не вказує шлях щирий, як тобі, а тобі не доводиться заробляти на хліб у поті чола твого, як нам. У цьому світі, щоб жити – людина повинен працювати».

11. І сказав йому Месія у відповідь: «Коли те на дні однієї великої кришталевої ріки стояло село, і жили в ній якісь істоти».

12. "Ріка безмовно текла над ними всіма – молодими й старими, богатыми й бідн, гарними й поганими, текла своєю дорогою й знала лише про своєму власному кришталевий "Я".

13. І всі ці істоти, кожний по своєму, чіплялися за камені й тонкі стебла, росших на дні ріки рослин, тому що вміння чіплятися було в них основою життя, а пручатися плину ріки вони вчилися із самого народження.

14. Але одна істота нарешті сказала: «Я утомився чіплятися. І хоч я не бачу цього своїми очами, я вірю, що плин знає, куди воно направляється. Зараз я відпущу камінь, і нехай воно віднесе мене із собою. Інакше, я вмру від нудьги».

15. Інші істоти засміялися й сказали: «Дурень! Тільки відпусти свій камінь, і твій обожнений плин так тебе перекувырнет так шмякнет об камені, що від цього ти швидше помреш, чим від нудьги!»

16. Але він не послухався їх і, набравши побільше повітря, розтиснув руки, і в ту ж мить плин перекувырнуло його й ударило об камені.

17. Однак, істота все – таки не стала нізащо чіплятися, і тоді потік підняв його високо треба дном, і об камені його більше не било.

18. А істоти, що жили нижче по ріці, для яких він був незнайомцем, закричали: «Дивитеся, чудо! Він такий же як ми, однак він летить! Дивитеся, Месія прийшов, щоб урятувати нас!»

19. І тоді той, котрого несло плин, сказав: «Я такий же Месія, як і ви. Ріка з радістю звільнить нас і підніме нагору, якщо ми тільки насмілимося відчепитися від каменів. Наше щире призначення полягає в цій мандрівці, у цій відважній подорожі».

20. Але вони лише голосніше закричали: «Рятівник!», всі також чіпляючись за камені, а коли вони знову глянули наверх, його вже не було, і вони залишилися одні й почали складати легенди про Рятівника".

21. І трапилося так, коли він побачив, що з кожним днем юрба збирається усе більше, усе тісніше оточує його й стає всі неистовее, коли він побачив, що вони вимагають, щоб він лікував їх без відпочинку й постійно тішив їхніми чудесами, щоб він учився за них і жив замість них їхніми життями, то в той день він на самоті пішов на пустельну вершину гори, і там він створив молитву.

22. І мовив він у своєму серці, Безмежний Блискаючий Абсолют, якщо буде на те воля твоя, нехай мине мене чаша ця, дозволь мені відмовитися від цього нездійсненного завдання. Я не можу жити життям навіть однієї іншої людини, однак десятки тисяч молять мене про життя. Я шкодую, що дозволив всьому цьому трапитися. І якщо буде на те воля твоя, дозволь мені повернутися до моїх моторів і моїх інструментів, і дозволь мені жити як всі".

23. І там, на вершині гори, голос сказав йому, і голос той був ні чоловічий ні жіночим, ні голосний ні тихим, і голос той був безмежно добрим. І голос сказав йому: «Так здійсниться воля не моя, але твоя. Тому що для тебе твоя воля – це моя воля. Іди своїм шляхом, подібно всім іншим, і будь щасливий на землі».

24. І услыхав це, Месія зрадів і, подякувавши, спустився з гори, наспівуючи невигадливу пісеньку. А коли юрба оточила його, молячи його лікувати за неї й учити за неї, і пичкать її постійно його розумінням і забавляти її його чудесами, він, дивлячись на них, посміхнувся й сказав: «Я йду».

25. На мить юрба від подиву заціпнула.

26. І сказав він їм: «Якщо людина сказала Богові, що найбільше він бажає допомогти миру, повному страждань, і неважливо якою ціною, і Бог відповів і сказав йому, що він повинен зробити, чи треба йому надійти, як йому було сказано?»

27. «Звичайно, Учитель!» – закричала юрба. «Йому повинне бути приємно випробувати навіть пекельні борошна, якщо його про це попросить Господь!»

28. «І неважливо, які ці борошна й наскільки складне завдання?»

29. «Честь бути повішеним, слава бути розп’ятим і спаленим, якщо про тім попросив Господь,» – сказали вони.

30. «А що ви зробите», – сказав Месія юрбі, – "якщо Господь звернеться прямо до вас і скаже: Я НАКАЗУЮ ТОБІ БУТИ ЩАСЛИВИМ У ЦЬОМУ СВІТІ ДО КІНЦЯ ТВОГО ЖИТТЯ. Що ви тоді зробите?"

31. І юрба стояла в мовчанні, ні єдиного голосу, ні єдиного звуку не було чутно на схилах гори й у всій долині, де вони стояли.

32. І Месія сказав у тиші, що наступила: «На шляху нашого щастя, так буде так, щоб знайшли ми навчання, заради якого вибрали ми саме це життя. От що відкрилося мені сьогодні, і вирішую я залишити вас, щоб ішли ви своєю дорогою, як самі того побажаєте».

33. А він пішов своєю дорогою, крізь юрби, і покинув їх, і повернувся у звичний мир людей і машин.

2

Була вже середина літа, коли я зустрів Дональда Шимоду. За чотири роки польотів я ще жодного разу не бачив жодного пілота, що займається тим же, що і я – кочующего з вітром з міста в місто, щоб катати пасажирів на старенькому біплані по трьох долара за десять мінут у повітрі.

Але один раз, пролітаючи ледве північніше містечка Феррис, що в штаті Іллінойс, я глянув долілиць із мого «Флита», і побачив, що посередині желто смарагдового поля стояв старий «Трэвэл Эйр 4000», що сіяв золотий і біла фарба.

У мене вільне життя, але буває самотньо, іноді. Я дивився на біплан там унизу, і після декількох секунд роздумів вирішив, що нічого поганого не трапиться, якщо і я там ненадовго приземлюся. Ручку газу на неодружені звороти, кермо висоти до відмови долілиць, і «Флит» разом із мною в широкому розвороті заковзав до землі. Свист вітру в стяжках між крильми, я люблю цей ніжний звук, неквапливе «пок пок» старого мотора, ліниво обертаючий пропелер. Літні окуляри підняті на чоло, щоб краще бачити землю при посадці. Кукурудзяне поле подібно зеленим джунглям шелестіло всі ближче, промайнула огорожа, а потім спереду наскільки вистачало око лише свіжоскошене сіно. Кермо висоти й повороту на вихід зі зниження, акуратне плавне вирівнювання над землею, шерех соломи, що підминається колісьми, потім звичний звук удару, і от вони вже гуркочуть по твердій землі; усе повільніше й повільніше, потім знову ревіння мотора – треба ближче підрулити до іншого літака, і зупинка. Забрати газ, виключити запалювання, «клак клак» – тихо докручує пропелер останні звороти й завмирає в цілковитій безмовності липневого дня.

Пілот «Трэвэл Эйр» сидів на траві, привалившись спиною до лівого колеса свого літака, і дивився на мене. З півхвилини я теж дивився на нього намагаючись розгадати таємницю його спокою. Я б не зміг бути таким незворушним, і просто так сидіти й дивитися, як чий те літак приземляється на тім же полі й зупиняється в десяти метрах від мене. Я кивнув, чому те відразу відчувши до нього яку те симпатію.

«Мені здалося, що ви самотні», – сказав я.

«Та й ви теж».

«Не хотів би турбувати вас. Якщо я отут зайвий, я полечу своєю дорогою».

«Немає. Я чекав тебе».

Отут я посміхнувся. «Прости, що затримався».

«Дрібниці».

Я стяг літний шолом, виліз із кабіни й зстрибнув на землю. Добре розім’ятися після того, як проведеш пари годинок у кабіні мого «Флита».

«Ти не проти сэндвича із сиром і шинкою?» – запитав він. «Із сиром, шинкою, а може ще й з мурахою». Ні рукостискань, ні яких там церемоній знайомства.

На вид він не був занадто вуж міцний. Довгі волосся, чернее чим гума на колесі, до якого він привалився спиною. Очі темні, як у яструба, такі очі мені подобаються тільки в моїх друзів, інакше я почуваю себе незатишно. Він нагадував майстра караті, що збирається продемонструвати своє безшумне й шалене мистецтво.

Я взяв протягнений мені сэндвич і чашку води з термоса.

«До речі, хто ти?» – запитав я. «За роки, що я отут катаю фермерів, я ще жодного разу не зустрічав іншого такого ж як і я бурлаку».

«Я, мабуть, навряд чи здатний на що нибудь ще», – сказав він, і в голосі його не було жалю. «Був механіком, зварником, розбирав трактора; якщо я залишаюся в одному місці надовго, у мене починаються неприємності. Тому я відремонтував літак і тепер теж зайнявся цим бізнесом – літати по країні й катати фермерів».

«Слухай, а які моделі тракторів ти розбирав, а?» – я сам ще з дитинства з розуму сходжу від дизельних тракторів.

«Д 8» і «Д 9». Але це було недовго, в Огайо".

«Д 9»! Ті, що розміром з будинок! З подвійним редуктором на першій передачі, а вони правда можуть зрушити гору?"

«Щоб рухати гори є способи й получше», – сказав він з посмішкою, що тривала лише мгновенье.

Я обперся спиною об нижнє крило його літака й целую мінуту розглядав його. Гра світла… на нього було важко дивитися поблизу. Начебто навколо його голови мерехтіло світло, яке те неясне сріблисте сяйво.

«Що те не так?» – запитав він.

«А які неприємності в тебе починаються?»

«Так так, дурниця. Просто зараз мені подобається скитаться, також як і тобі».

Я взяв свій сэндвич і обійшов навколо його літака. Він був випуску 1928 або 1929 року, але на ньому не було ні єдиної подряпини. Заводи не випускають таких новеньких літаків як цей, що стояв у поле, серед скошеної трави. На його боках було щонайменше двадцять шарів лаку, утертого рукою, а фарба відбивала сонце, немов на фюзеляж було туго натягнуте дзеркало. «Дон» – виписано золотими готичними буквами трохи нижче його кабіни, а на реєстраційній картці, укріпленої на літному планшеті «Д. В. Шимода». Прилади були зовсім новими, теперішні літні прилади того самого 1928 року. Мистецьки вирізані з дуба ручка керування й кермо висоти, регулятор якості й кількості паливної суміші, а ліворуч – ручка установки випередження запалювання. Тепер уже не зустрінеш ручки випередження запалювання навіть на найкращих відреставрованих старих літаках. Ніде ні подряпинки, на матеріалі обтягування фюзеляжу ні однієї латки, жодного масляного патьоку на двигуні. На підлозі кабіни ні єдиної соломинки, начебто літак і не літав зовсім, а просто взяв і матеріалізувався відразу прямо на місці, провалившись у дірку розміром у півстоліття. Я відчув неприємний холодок між лопаток. «І довго ти вже катаєш фермерів?» – запитав я його, дивлячись на літак. «Біля місяця, от уже п’ять тижнів». Він обманював. За п’ять тижнів польотів над полями, як не крути, але твій літак буде весь у пилу й маслі, і напевно в кабіні на підлозі виявиться хоч одна соломинка. Але ця машина… На вітровому щитку немає слідів від масла, на крайках крил і хвоста немає плям від трави, а на пропелері – розбитої мошкари. Такого просто не може бути з літаком, що літає летом в Іллінойсі. Я уважно вивчав «Трэвэл Эйр» ще з п’ять мінут, а потім повернувся й сів у солому під крилом, особою до пілота. Я не випробовував страху, мені по колишньому подобався цей хлопець, але що те отут було не так. «Чому ти говориш мені неправду?» «Я сказав тобі правду, Ричард», – відповів він. На моєму літаку теж написане ім’я власника. «Приятель, чи можна возити пасажирів цілий місяць і зовсім не запилити, або не забруднити маслом свій літак? Не накласти хоч одну заплатку на матеріал? Не засипати підлогу соломою?» У відповідь він спокійно посміхнувся. «Є речі, яких ти не знаєш». У цей момент він здався мені прибульцем з далекої планети. Я повірив йому, але ніяк не міг знайти пояснення тому, яким образом його сяючий аероплан виявився на цьому кукурудзяному полі. «Це вірно. Але наступить день, коли я їх довідаюся. І тоді, Дональд, ти можеш забрати мій літак, тому що для того, щоб літати, він мені вже не знадобиться». Він подивився на мене з інтересом і підняв свої смоляні брови. «Так ну? Розкажи». Я зрадів. Мою теорію готові вислухати! «Люди довго не могли літати, здається мені, тому що вони були впевнені, що це неможливо, і саме тому вони не знали першого простого принципу аеродинаміки. Мені хочеться вірити, що є й інший принцип: нам не потрібні літаки щоб літати… або проходити крізь стіни, або побувати на інших планетах. Ми можемо навчитися тому, як це робити без машин. Якщо ми захочемо». Він злегка посміхнувся й серйозно кивнув. «І ти думаєш, що зможеш довідатися те, про що мрієш, катаючи пасажирів над кукурудзяними полями, по трьох долара за політ?» «Єдине знання, що важливо для мене, це те, що я одержав сам, займаючись тим, чим я сам хотів. Але якби, хоч це й неможливо, на планеті найшлася б раптом людина, що міг би мене навчити більшому з того, що я хотів би довідатися, чим цьому вчать мене зараз мій аероплан і саме небо, то я в ту ж мить відправився б, щоб відшукати його. Або її». Темні очі пильно дивилися на мене. «А тобі не здається, що в тебе є ведучий, якщо ти дійсно хочеш про все це довідатися?» «Так, мене ведуть. А хіба не ведуть кожного з нас? Я завжди почував, що за мною начебто б хто те спостерігає». «І ти думаєш, що тебе приведуть до вчителя, що може допомогти тобі». «Так, якщо тільки цим учителем раптом не виявлюся я сам». «Може бути, так воно всі й відбувається», – сказав він. По дорозі, піднімаючи за собою хмари пилу, до нас наближався сучасний новенький пікап. Він зупинився в крайки поля. З нього вийшов старий і дівчинка років десяти. Пил по колишньому висіла в повітрі, до того навкруги було тихо. «Катаєте пасажирів?» – запитав старий. Це поле знайшов Дональд Шимода, тому я промовчав. «Так, сер», – відповів він з посмішкою. «Хочете прокотитися?» «А якби раптом і захотів, ви там, мабуть, почнете в повітрі всякі выкрутасы витворяти?» – у його очах мерехтів хитрий вогник, а раптом ми його й справді приймемо за сільського простака. «Коли поба
жаєте, неодмінно, а так – ні до чого нам це». «І обійдеться це, схоже, у цілий стан». «Три долари готівкою, сер, за дев’ять десять мінут у повітрі. Це виходить по тридцяти трьох із третю цента за мінуту. І коштує того, так мені потім майже всі говорили, хто ризикнув». У мене було дивне почуття стороннього, коли я сидів і слухав, як цей хлопець рекламував політ. Мені подобалося, що він говорив без зайвого натиску. Я так звик до тому, як я сам зазиваю пасажирів («Хлопці, гарантую, що нагорі на десять градусів прохолодніше. Підніметеся туди, де літають тільки пташки й ангели! І все це лише за три долари. Лише шість півкарбованця»), що забув про те, що це можна робити й інакше. У житті льотчика блукача таїться якась напруга. Я звик до нього, але від цього воно не зникло: якщо пасажирів ні, те і є нема чого. А тепер, коли я сидів осторонь і мій обід від результату бесіди не залежав, я міг хоч разок розслабитися й понаблюдать. Дівчинка стояла осторонь і теж спостерігала. Світлі волосся, карі очі, серйозна особа. Вона була тут тільки із за діда. Вона не хотіла летіти. Набагато частіше все буває навпаки, що згоряють із нетерпіння діти й сторожка дорослі, але професійна необхідність здорово розвиває здатність почувати такі речі, і я точно знав, що ця дівчинка не полетіла б з нами, прожди ми її хоч все літо. «Хто з вас, джентельмены?» – запитав старий. Шимода налив собі чашку води. «З вами полетить Ричард. У мене поки ще обід, хіба що захочете почекати». «Ні, сер, я готовий летіти. А ми можемо пролетіти над моєю фермою?» «Звичайно», – сказав я. «Лише вкажіть напрямок, у якому вам хотілося б відправитися, сер». Я викинув з передньої кабіни мого «Флита» спальний мішок, ящик з інструментом і каструлі, допоміг фермерові сісти на сидіння пасажирів і застебнув ремінь безпеки. Потім я сіл у задню кабіну й застебнув свій ремінь. «Дон, крутони, будь ласка, пропелер». «Давай». Він взяв свою чашку з водою й підійшов до гвинта. «Як треба?» «Не поспішай. Крути повільно. Він сам піде прямо з долоні». Щораз, коли хто нибудь крутить гвинт «Флита», виходить занадто різко, і по загадкових причинах двигун не заводиться. Але цей хлопець крутив гвинт абсолютно тому що треба, начебто займався цим все життя. Пружинка стартера клацнула, у циліндрі проскочила іскра, і старий мотор завівся відразу. Дон повернувся до свого літака, сів і заговорив з дівчинкою. Взревев всіма своїми кінськими силами, мій «Флит» зметнув у повітря купу сіна й піднявся в небо, плавно набираючи висоту: 30 метрів (якщо двигун відмовить зараз, ми приземлимося в кукурудзі), 150 метрів (а якщо зараз, те ми можемо повернутися й приземлитися на цьому ж свіжоскошеному полі… зараз – ледве на захід є підходяще пасовище), 240 метрів – переходжу в горизонтальний політ на юго схід, куди пальцем показував старий фермер. Через три мінути після зльоту ми наблизилися до ферми й зробили над нею коло. Під нами лежала садиба, комори кольору тліючих вугіль, і будинок, немов виточений зі слоновой кістки, стояв посередині зеленого моря, задній дворик, де був їхній город: там росли салат, помідори й солодка кукурудза. Старий, що сидів у передній кабіні, невідривно дивився крізь дроти, що скріплюють крила мого біплана, на ферму, над якою ми кружляли. На ґанок вийшла жінка, одягнена в синє плаття з білим фартухом, і помахала нам рукою. Старий помахав у відповідь потім вони ще довго будуть згадувати, що незважаючи на таку висоту бачили вони один одного просто прекрасно. Нарешті, він повернувся до мене й кивнув, говорячи, що «уже вистачить, спасибі, ми можемо вертатися». Я зробив велике коло над містом Феррис, щоб жителі довідалися, що і їх можуть покатати на літаку, а потім став по спіралі спускатися до нашого поля, щоб показати їм, де все це відбувається. Як тільки я торкнувся землі, зробивши крутий віраж над кукурудзою, літак Дональда піднявся в повітря й відразу ж повернувся до ферми, над якою я тільки що побував. Один раз я брав участь в атракціоні, де літало п’ять літаків, і на мгновенье до мене повернулося те саме почуття напруженої роботи, що випробовуєш, коли один літак з пасажирами злітає вгору в той момент, коли іншої сідає. Ми торкнулися землі з невеликим поштовхом і, тихо шарудячи шинами, покотилися до далекого кінця скошеного поля, уздовж якого проходила дорога. Я виключив двигун і допоміг старому, отстегнувшему свій ремінь безпеки, спуститися на землю. Він дістав гаманець із кишені куртки й, качаючи головою, відрахував покладену суму. «Відмінна поїздка, синок». «Так точно, сер. Ми пропонуємо лише першосортний товар». «Твій друг, от в

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>