Світова велич українського поета Тараса Шевченка

Мета: підсумувати й узагальнити знання учнів про

життєвий і творчий шлях Шевченка, допомогти усвідомити світове значення його творчої діяльності; розвивати навички проектно-дослідницької роботи, комунікативність, творчі здібності, вміння самостійно працювати з книгою, іншими джерелами інформації; виховувати почуття гордості за геніїв нашої землі.

Обладнання: ілюстровані матеріали до життєвого й творчого

шляху письменника, елементи костюмів і декорацій, стіннівки, відеогазети, відеопрезентації, аудіозаписи, репродукції з картин Шевченка.

Теорія літератури: епос, лірика, драма, ліро-епічні жанри, художні образи, символи, афоризми.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості.»

II. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ «ВІНОК СЛАВИ КОБЗАРЮ»



1. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми завершуємо знайомство з творчим доробком, особистістю геніального українського поета, мислителя, основоположника нової української літератури та української мови Тараса Григоровича Шевченка.

Ви працювали в групах і зараз маєте змогу презентувати результати ваших досліджень.

2. Виступи учнів.

1) Світове значення творчості Т. Шевченка (презентує група лі

тературознавців) .

— Зачитування тез про світове значення творчості письменника (або презентація стіннівки).

— Зачитування висловлювань визначних діячів світової культури про Шевченка.

— Оголошення даних про кількість видань Шевченкових творів, переклади його книжок, віршів тощо.

(Зазначити, що «Кобзар» в Україні — другий за популярністю після Біблії; вірш «Заповіт» перекладений більш ніж 1400 мовами.)

Виразне читання напам’ять «Заповіту» російською, білоруською, англійською та іншими мовами.

(Див. Додаток 1 до уроку № 51.)

2) Шевченко — геніальний художник (презентує група мисте

цтвознавців чи екскурсоводів).

Заочна «екскурсія» в картинну галерею (або відеоподорож). (Див. Додаток 2 до уроку № 51.)

3) Шевченко — основоположник нової української мови (презен

тує група мовознавців).

Учні зазначають, що Шевченко вперше ввів в українську літературу суспільно-політичну лексику; видав своїм коштом дешевий «Буквар» для народу. Демонструється факсимільне видання, сторінки цього «Букваря», зміст. Школярі виразно читають вірша В. Самійленка «Українська мова».

(Див. Додаток 3 до уроку № 51.)

4) Шевченко — драматург (презентує група сценаристів, режи

серів, акторів, декораторів та костюмерів).

Учні показують інсценівку за п’єсою Т. Шевченка «Назар Стодоля».

5) Особистість Шевченка у його «Щоденнику» (презентує група

біографів).

Учні представляють цікаві факти з життя поета, про які не йшлося на уроках, не згадувалося в підручнику.

6) Поети — Кобзареві (презентує група читців).

Учні виразно читають, бажано напам’ять, вірші поетів, присвячені Кобзарю.

(За збіркою «Кобзарева зоря», а також вірші В. Симоненка, Б. Олійника, Є. Маланюка, Л. Костенко та ін. Див. Додаток 4 до уроку № 51.)

Можна, крім іншого, виконати пісні на слова Шевченка або прослухати їх у запису.

7) Ім’я Шевченка в нашому краї (презентує група краєзнавців). Учні представляють карту, відео-, фотоматеріали, короткі розповіді про об’єкти, названі іменем поета в селі, селищі, районі, місті чи області.

III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Рефлексія».

— Яке враження справила презентація, хто найкраще попрацював, яка група най дружніша, що вдалося, а що — не зовсім, хто відзначався індивідуально?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти твір-мініатюру «Заповіт (або «Маніфест») Шевченка нашим сучасникам».

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>