Тема кохання в творчості І. Франка. ‘Перехресні стежки’: еволюція почуття, авторське ставлення до проблеми

Тема кохання в творчості І. Франка. “Перехресні стежки”:

еволюція почуття, авторське ставлення до проблеми

Провідною темою повісті І. Франка “Перехресні стежки” є тема кохання молодого адвоката Євгенія Рафаловича й Реґіни Твардовської. Рафалович приїздить у справах в галицьке повітове місто, як ми читаємо на початку твору. У цьому місті він знайомиться зі Стальським, дружиною якого є Реґіна, – юнацька любов адвоката. Розв’язкою сюжетної лінії є те, що автор подає далі історію любові людей, котрі бачились востаннє 10 років тому.

Євгеній познайомився з Реґіною на академічному балу, на той час він був третьокурсником-юристом у Львівському університеті. Пізніше він випадково побачив Реґіну на вулиці й усвідомлює, “що вона перестає бути для нього предметом естетичного вподобання, а починає робитися чимсь таким необхідним до життя, як сонце, як тепло, як повітря”. Згодом Євгеній почне брати уроки музики в тієї ж учительки, в якої вчиться Реґіна. Закоханий юнак робитиме все, аби лише бачити її. При зустрічі віч-на-віч Євгеній відчуває “розкішний перестрах”, котрий знесилив його, спаралізував усі думки, всю волю, всі бажання. Він сидів, не бажаючи, не чуючи, не хотячи нічого… Далі ми дізнаємось, що потім Рафалович вибігає з дому вчительки музики, блукає вулицями, пропускає (чого з ним ніколи ще не бувало) лекції, “формально уникає” Реґіни. Молодий студент безтямно закохався, він відчув себе найщасливішою людиною у світі. “У Євгенія широко дихали груди, блищали очі, в голові фуркотіли дикі, смілі та енергійні думки”, він відчуває себе неначе в раю.

Перепоною кохання стало те, що Реґіну насильно віддає заміж її Тітка, на утриманні якої перебувала дівчина. Предмет кохання Євгенія переїздить на постійне проживання в провінцію.

Тепер, через 10 років, Рафалович бачить іншу Реґіну. Спокій на її обличчі надавав її “виразу якоїсь тупості й байдужості”. Сама Реґіна каже адвокату в міському саду: “…пора наших любощів минула і ніяка сила не верне її”.

Рафалович дуже боляче переживає втрату того ідеалу, яким для нього була Реґіна. Кохання завершується трагічно: Реґіна стає мимовільним убивцею свого чоловіка, а сама тоне в річці.

Письменник в основу сюжету поклав любовну драму з власного життя. Це були стосунки Івана Франка з Ольгою Рошкевич.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>