Тихий американець характеристика образу Пайла Олдена

Пайл Олден – представник економічного відділу американського посольства в Сайгоне, антагоніст Фаулера, іншого героя роману. Будучи узагальненим зображенням цілком конкретних політичних сил і методів боротьби на світовій арені, фігура П. О. несе в собі і глибший і ширший сенс. Перед нами досить знайомий тип людської поведінки, що сформувався саме в XX ст.

У епоху гострого ідеологічного протистояння держав і систем, коли ідейна переконаність людини, не здатної мислити самостійно і критично, оглядається на психічний рівень своєрідною запрограмованістю суджень і дій, шаблонністю мислення, прагнучого укласти складність людських стосунків у вже готові рамки і схеми. Для П. О. не існує нічого індивідуального, приватного, неповторного.

Все, що він бачить, переживає сам, він прагне підвести під систему понять, співвіднести з деякими нібито назавжди цими правилами, моделлю стосунків : свій любовний досвід він зіставляє з виведеннями статистики Кинси, враження про В’єтнам – з точкою зору американських політичних коментаторів. Кожен убитий для нього або “червона небезпека”, або “воїн демократії”. Художня своєрідність роману грунтована на зіставленні і протиставленні двох головних дійових осіб : Фаулера і П. О. Набагато благополучнішим виглядає П. О.

: він закінчив Гарвард, він з хорошої сім’ї, молодий і досить багатий. Все підпорядковано правилам моралі, але моралі формальній. Так, він відводить у свого друга Фаулера дівчину, причому пояснює це тим, що їй буде з ним краще, він може дати їй те, що не може Фаулер : одружуватися на ній і дати їй становище в суспільстві; життя його розумне і размеренна. Поступово П. О. перетворюється на носителя агресії.

“Марно я вже тоді не звернув уваги на цей фанатичний блиск в його очах, не зрозумів, як гіпнотизують його слова, магічні числа : п’ята колона, третя сила, друге пришестя.”. – думає про нього Фаулер. Тією третьою силою, яка може і повинна врятувати В’єтнам, а заразом допомогти встановленню панування США в країні, на думку П. О. і тих, хто направляє його, повинна стати національна демократія. Фаулер попереджає И. О.: “Ця ваша третя сила – це усе книжкові вигадки, не більше.

Генерал Тхе просто головоріз з двома-трьома тисячами солдатів, ніяка це не третя демократія”. Але П. О. переконати не можна. Він організовує вибух на площі, і гинуть ні в чому не повинні жінки і діти, а П. О., що стоїть на площі, заповненій трупами, хвилює нікчемне: “Він поглянув на мокру пляму на своєму черевику і слабким голосом запитав: – Що це? – Кров, – сказав я, – ніколи не бачили, чи що? – Потрібно неодмінно почистити, так не можна йти до посланця, – сказав він.”. До моменту початку оповідання П. О.

Мертвий – він з’являється перед нами в думках Фаулера : “Я подумав: “Який сенс з ним говорити? Він так і залишиться праведником, а хіба можна звинувачувати праведників – вони ніколи ні в чому не винні. Їх можна тільки стримувати або знищувати. Праведник – теж свого роду психічнохворий”.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>