Твір за поемою Т. Шевченка «Гамалія»

Познайомтесь із Гамалією. Це кремезний чолов’яга, тому що він ватажок. Але не піратів Карібсь-ких островів, а запорозьких козаків. Не схожий він ні на Термінатора, ні на Рембо, ні на чудернацьких героїв Джекі Чана. Він звичайний українець у широких шароварах з шаблею за поясом. Давайте розглянемо, про що йдеться мова у поемі. На початку XVII ст. козаки здійснювали походи в Туреччину як відповідь на напади турецько-татарських війск на Україну, під час яких вороги грабували населення, брали людей в полон для продажу в рабство. В поемі «Іван Підкова» Шевченко дає тільки картину початку походу, а вже в «Га-малії» відтворюється весь похід, бій в Царгороді, повернення козаків з перемогою на Батьківщину. Шевченко в поемі не вихваляє завоювання турецьких земель, не обстоює пригноблення турецького народу. Він не для того її писав, щоб нащадки швиденько хапали ножі й топори та йшли повторювати «подвиги» козацькі. Ні, метою козацького морського походу, на думку поета, є визволення бранців. Ця поема перейнята глибоко патріотичною ідеєю. Ко-заки-бранці полон вважають ганьбою і нетерпляче чекають визволення. Козаки-запорожці на чолі з отаманом Гамалією вирушають у сміливий морський похід на Царгород (Стамбул) для визволення своїх братів.

А бранці сидять собі та й пісню співають, тужать за рідною землею, вірять, що порятунок прийде з України, що там «раду радять, як на турка стати»:

  «О милий боже України! Не дай пропасти на чужині, В. неволі вольним козакам. А у відповідь їм козаки-запорожці теж пісню співають. Але не просто співають, а вже пливуть на байдаках визволяти своїх братів. І співають хоробрі козаки: «Не кишені трусить, їдем різать, палить, Братів визволяти». Хто ж такий все-таки Гамалія? Це узагальнений образ козацького ватажка. В історії відомо кілька діячів з цим прізвищем, але походів на Туреччину ніхто з них не очолював. Ватажок у поемі подається у тісних взаєминах з козацтвом. Він завжди серед запорожців, завжди там, де найбільш потрібний. Запорожці пливуть у Туреччину, і «попереду Гамалія байдаком керує». У Скутарі – передмісті Стамбула – він у самому пеклі бою. Під час повернення пливе останнім: «позад завзятий Гамалія: орел орлят мов стереже». Гамалія здобував славу «на весь світ великий, на всю Україну».

Щоб вам легше було писати твір, складемо план: Поема «Гамалія» – продовження історичної тематики в творчості Т. Шевченка.

  Гамалія – козацький ватажок.

   Туга бранців за Батьківщиною. «Попереду Гамалія…». Завзятість і хоробрість козацького ватажка. Пісня про Гамалію. Возвеличення Гамали. Дорога додому.

  Патріотичність поеми Т. Шевченка.

У вступі відзначте, що Шевченко не вперше звертається до історичної тематики. Навіть про визвольні турецько-татарські походи пише не вперше. Основну частину ви пишете за планом. Щоб допомогти собі, випишіть кілька цитат про Гамалію. Наприклад:

  Попереду Гамалія Байдаком керує. Або: Гамалія по Скутарі – По пеклу гуляє, Сам хурдигу розбиває, кайдани ламає. Або: Слава тобі, Гамаліє… Що не дав ти товариству

Згинуть на чужині! У висновку можете написати про вільний дух українського народу, зокрема козацтва, про його патріотизм.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>