Відтворення долі покоління сучасників у поезії Михайла Лєрмонтова

Російський співає, у творчості якого відбились тенденції романтичного й реалістичного напряму. У віршах («І нудно й сумно», «На дорогу йду яв самотині»), поемах («Мцирі», 1840; «Маскарад», 1835), романі «Герой нашого години» (1840) відчутна зосередженість автора на внутрішньому світі ліричного героя, у центрі – проблема особистості. «Герой нашого години» – морально-психологічний роман про частку молодих людей після розгрому декабризму. Печорін – тип байронічного героя – постійно в пошуках ідеалу, у протиріччі з «сірою буденністю», з якою прагне вирватись, алі не може.

Літературні критики визначають вплив на Лєрмонтова Шатобріана, Мюссе, Фур’є, Скотта, Карамзіна, Пушкіна.

Вважається, що ознакою великого таланту митця є його вміння відтворити епоху, у якій він живе. Ця ознака повною мірою стосується творчості М: Ю. Лєрмонтова. За недовге творче життя співає зумів окреслити частку сучасного йому покоління.

У поезію Лєрмонтова входити повсякденне життя й конкретний година – ЗО – 40-ві роки з їхніми суперечностями: піднесенням ідейної зацікавленості молодого покоління й глибоким суспільним застоєм. Скорботна й сувора думка про покоління, що, як здавалося поетові, приречене пройти життя, не позбавивши сліду в історії, витіснила юнацьку мрію про романтичний подвиг. Лєрмонтов живий тепер для того, щоб сказати сучасній людині правду про жалюгідне становище її духу й совісті – поколінню бездіяльному й впокореному, яку жило без надії на майбутнє.

Зацікавлення оповіддю бородінського ветерана, гіркота розлуки з Батьківщиною, холодний відчай, яким продиктовані рядки «І нудно, і сумно…», – ці тими повною мірою відображають думки й почуття сучасного авторові покоління. Гіркі слова про частку молодих співвітчизників, приречених на бездіяльність, викарбувані у вірші «Дума».

Контрасти, зміни душевних станів, поєднані з вірністю Лєрмонтова улюбленим ідеям і образам, створюють дивну виразність і неповторність його творчості, де у відчуттях ліричного героя відбилися переживання всього покоління.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>