Характеристика твору ‘Доктор Живаго» Пастернака Б. Л

Жанрова своєрідність роману “Доктор Живаго” полягає в тому, що це роман ліро-епічний. Перша публікація твору планувалася в журналі “Новий світ”, але вона затягувалася, і Пастернак в 1956 р. передав рукопис, над яким працював з перервами декілька десятиліть, італійському радіожурналістові. Уперше текст був опублікований в Італії в 1957 р. В СРСР роман критикували, навіть не читаючи.

Багато радянських дослідників вважали, що роман надуманий, його головний герой – доктор Юрій Андрійович Живаго – блідий, невиразний, а вірші – невиправдана, штучна добавка. У 1957 р. Пастернаку присудили за цей твір Нобелівську премію, але уряд змусив його відмовитися. Премія була вручена його синові тільки в 1989 р.

За словами самого Пастернака, під час написання роману їм володіло почуття величезної внутрішньої свободи. Роман – духовная автобіографія самого Пастернака. У нім відбиті авторська концепція буття, представлення письменника про те, що у світі все взаємозв’язано, і доля людська пов’язана з долею людства. Тому в романі приватна доля героя покликана передати закономірності історичного розвитку і ходу життя взагалі. Цей твір не стільки про те, як складається доля людини, скільки роман про життя епохи в цілому.

Звідси і своєрідність образу головного героя. У радянській критиці героя оцінювали неоднозначно: відносили до категорії зайвих людей, характеризували як пустодушного і нікчемного, зіставляли з Климом Самгиным Горького.

Головний зміст роману – духовна історія людини, духовне життя доктора Живаго. Юрій Живаго – ліричний герой. Роман побудований за законами ліричного самовираження. Головне смислове навантаження несуть не замальовки подій, не життєві обставини, не вчинки героїв, а монологи, роздуми героїв, їх розмови, листи, оскільки в них зафіксований духовний досвід епохи. За своїми якостями Юрій Живаго – геніальний діагност громадських хвороб, оскільки саме він розкриває суть моральних зламів епохи.

Особливу роль в романі має поетична символіка. Дуже часто символи є знаками долі. Наприклад, Юрко Живаго ще студентом їхав по Москві з Тонею: “Вони проїздили по Камергерському. Юрко звернув увагу на чорну свердловину, що протавала, в крижаному нарості одного з вікон. Крізь цю свердловину просвічував вогонь свічки, що проникав на вулицю майже зі свідомістю погляду, точно полум’я підглядало за тими, що їдуть і когось очікувало. “Свічка горіла на столі. Свічка горіла…

” – шепотів Юрко про себе почало чогось смутного, що не оформився, в надії, що продовження прийде само собою, без примусу. Воно не приходило”(кн. 1, ч. III, 10). Але воно прийшло, і дійсно “само собою”, коли свічка, що явилася йому в чужому вікні, “переселилася” до його власної кімнати.

Свічка – символ любові, заметіль – образ вихрової революційної епохи. Революція усвідомлюється як неминучість, вир подій, антигуманних по суті, які герой не хоче і не може прийняти. Символічно значиме і прізвище головного героя : вона пов’язана з молитвою.

Герой сприймає життя в її течії і оновленні. Він відбиває авторське розуміння подій : історія подібна до життя рослин, зростання яких не можна помітити, але він здійснюється щомиті, і тому усі повороти історії природні і закономірні, як і етапи життя рослини. Творіння історії не закінчилося, воно здійснюється кожна мить, і кожна людина творить історію. У переплетенні доль головних героїв роману, навіть в інтимних деталях, автор підкреслює залучення людини до створення історії, ліплення світу.

Про це говорить і Лара, намагаючись відповісти на питання, чому вони люблять один одного(тому що так хотіло усе живе). У зустрічах головних героїв відкривається те, що визначило зверху. І ідея зв’язку вищого, що визначило, людини і історії являється в романі однієї з головних.

Морально-філософська ідеологія пов’язана з антагонізмом образів Юрія Живаго і Стрельникова(Павла Антипова). Позиція Живаго – життєва пасивність, філософсько-споглядальне відношення до життя. Стрельников, навпаки, активний, прагне перетворити дійсність, не замислюючись про засоби. Для нього характерне інше розуміння моральності. Він переконаний: неможливо в трагічний, переломний момент жити в умовах штучного раю, коли оточення живе в муках, і не намагатися переробити це.

Але для нього окреме людське життя нічого не коштує, тому він руйнує життя, а не сприяє її творчому перетворенню. Позиція Живаго є вслухування в історичні події, спроба зрозуміти прихований зміст епохи. Причину лих він бачить в громадянській війні, з якої і розпочалася трагедія, самовинищення, зневага моральними законами, насильство. Тому одна з центральних тем – тема особистої відповідальності за минуле і сьогодення, тема руйнування і затвердження життя.

Герой – людина, що належить до світу культури. Він усвідомлює, що існують епохи, що перетворюють людину на піщинку, і тому свідомо відмовляється від участі в історії, створює свій світ, свого роду оазис, де панують істинні цінності людського буття : любов, свобода духу, культура. Символічна смерть головного героя від задухи(апоплексичний удар).

За декілька днів до смерті він ставить собі діагноз: душу і нерви не “можна без кінця насилувати безкарно”, пояснює причину хвороби : “від величезної більшості з нас вимагають постійного, в систему зведеного криводушия. Не можна без наслідків для здоров’я день у день проявляти себе осоружно тому, що відчуваєш : розпинатися перед тим, чого не любиш, радіти тому, що приносить тобі нещастя”. Втративши і Лары, і Антоніни, герой втрачає душу, а це призводить до смерті фізичної.

Вірші Юрія Живаго – смисловий підсумок твору, його мета. А сам роман показує, як народжуються і живуть вірші. Прозаїчні і поетичні частини роману пов’язані: можна зрозуміти, в який життєвий момент народилося те або інший вірш.

Роман Пастернака – проповідь не богословських основ, а живого християнства, необхідного для продовження духовного життя і розвитку моральної свідомості людей. Духовні завоювання давалися ціною історичних трагедій і недоступних розумному розумінню жертв. Творчо обдарований, Юрій Андрійович Живаго в силу свого таланту знає: “єдине, що в нашій владі, це зуміти не спотворити голосу життя, звучного в нас”. Поступово він втрачає можливість улюбленої натхненно-продуктивної, самостійної діяльності.

Його друзі і однолітки пристосовуються, змінюються і гордяться тим, що їм вдається зберегти зовнішню інтелігентність і встояти. А він поступово опускається, страждає, докоряючи собі у безвіллі, хворіє і рано помирає. Для оточення він даремно розтратився, позбавлений волі, “суспільно зайва” людина. “Не видався, – говорить про нього двірник Маркел. – Скільки на тебе грошей винищили! Вчився, вчився, а праці прахом пішли”.

Він же, не кривлячи душею і не втрачаючи ясності художнього сприйняття дійсності, вимушений бачити страшну ціну душевного збочення, яку платять його поневолені сучасники. Саме у цьому сенсі слід розуміти фразу: “Дорогі друзі, о, як безнадійно ординарні ви і круг, який ви представляєте, і блиск і мистецтво ваших улюблених імен і авторитетів. Єдино живе і яскраве у вас, це те, що ви жили в одно час зі мною і мене знали”, подумки обернену їм в 1929 р. до Дудорову і Гордона.

Ця точна констатація різниці між творчо вільним художником і людиною, яка, втративши свободу, ідеалізує свою неволю, викликала свого часу образу багатьох і значною мірою зумовила заборону, накладену на друкування роману.

Російська революція завжди була у свідомості Пастернака головною подією століття, експериментальною перевіркою соціальних теорій минулого. На своєму початку вона бачилася йому відплатою суспільству за збочення здатності любити, захоплюватися Божим задумом, плідно і самостійно в нім брати участь. У ліричному сюжетному плані це зводиться до стосунків Юрія Живаго, Лариси Федорівни Антиповой і Павла Антипова-Стрельникова.

Юрій Андрійович підкоряється любові як вищому початку, для нього це прагнення зробити людину щасливою, нічого йому не нав’язуючи, розплачуючись за це ціною власних втрат і поневірянь. Його уявна безмовність – наслідок тверезої оцінки. Як художник, свідок, дослідник, нарешті, лікар, він може правильно поставити діагноз і вилікувати – допомогти, якщо це можливо, життю впоратися з хворобою. Його творча воля – талант – робить його нездібним до насильства.

Його зупиняє перспектива насильства над життям, яке, незалежно від мети, веде до збочення і загибелі. Хоча Комаровский винен не лише в покаліченій долі Лары, але і в його власному розоренні і сирітстві, Живаго втрачає здатність відстоювати кохану, тільки вона по своїй волі встає на сторону чужої сили, що підпорядковує. Чоловік Лары Антипов у владі обурення і ревнощів підкоряється благородній героїчній ідеї. Він кидає улюблену дружину і дочку, щоб захищати їх у світову війну, а потім – завойовувати в громадянську.

Але романтично сприйнята ідея соціальної справедливості, якій він беззавітно і, як наслідок, усе більш нелюдяно служить, зраджує його самого і призводить до самогубства як єдиному засобу уникнути тяжкого насильницького кінця.

У одній з чернеток роману, після першої зустрічі із Стрельниковым в штабному вагоні, Юрій Живаго думає: “Як він любив завжди цих людей переконання і справи, фанатиків революції і релігії! Як поклонявся їм, яким соромом покривався, яким немужнім і нікчемним здавався собі завжди перед лицем їх. І як ніколи, ніколи не задавався метою уподібнитися їм і послідувати за ними. Зовсім в іншому напрямі йшла його робота над собою. Голої правоти, голої істини, голої святості неба не любив він.

І голосу євангелістів і пророків не підкорювали б його своїй все витісняючою глибиною, якби в них не дізнавався він голосу землі, голосу вулиці, голосу сучасності, яку в усі віки виражали спадкоємці учителів – художники. Ось перед ким по совісті благоговів він, а не перед героями, і шанував досконалість творіння, що вийшло з недосконалих рук, вище за те, що безплідного, що самовдосконалило людини”. Ці думки виражені у віршах Юрія Живаго.

Дванадцять з них були надруковані ще за життя Пастернака в журналі “Прапор”(1954, № 4), інші теж опубліковані на декілька років раніше самої прози. Створюючи їх від імені героя роману, автор набув нових можливостей свободи і глибини ліричного самовираження. Всяка людина обмежена подіями своєї біографії, професією, тим, що про нього заздалегідь відоме, Пастернак зумів знайти вихід у віршах.

Глави другої книги освітлені гарячим вогнем творчої обдарованості головного героя. Його “природжений талант” позначається не лише в зошиті віршів, що завершують оповідання, – він служить “досягненню світу зсередини з його кращого і найбільш приголомшуючого боку”. Саме тому академік Д. С. Ліхачов називає Живаго ліричним героєм ліричної прози роману. Талант, як “дитяча модель всесвіту, закладена з малих років” в серці, витісняє волю, обертаючи усі душевні сили на спостереження і вслухування, щоб не заглушити голосу життя.

Підлеглістю волі обставин пояснюються незліченні поневіряння, що припали на долю Юрія Живаго : втрати будинку, сім’ї, Лары, які він несе з честю і повною свідомістю неминучості. “Дарування учить честі і безстрашності, – писав Пастернак, – тому що воно відкриває, як казково багато вносить честь в загальнодраматичний задум існування”. Розуміння “задуму існування” наповнює монологи Живаго і чується в репліках душевно близьких йому людей. “Особиста зацікавленість спонукає його бути гордим і прагнути до правди.

Це вигідна і щаслива позиція в житті може бути і трагедією, це другорядно”.Єдиний вольовий вчинок Юрія Андрійовича, його рискованнейший втеча з партизанського полону, втеча до Ларе, виявляється можливий завдяки збігу обставин, що сприятливо склалися. Життя і природа протегують і будують їх любов. “Вони любили один одного тому, що так хотіли усі навкруги: земля під ними, небо над їх головами, хмари, дерева…

Ніколи, ніколи, навіть в хвилини самого дарчого, безпам’ятного щастя не покидало їх найвищу і захоплюючу насолоду загальним ліпленням світу, почуття отнесенности їх самих до усієї картини, відчуття приналежності до краси усього видовища, до усього всесвіту”. Їх любов в романі співвіднесена з природністю любові перших людей на землі, і поява в їх раю Комаровского стає образом гріхопадіння.

Не попрощавшись як слід, пересилюючи “кілком в горлі біль, що став, точно він пригнітився шматком яблука”, Юрій Андрійович відходить убік і поступається своїм життям і любов’ю, відчувши в Ларе душевний розбрід і злу пристрасть до розриву. Душевне горе загострює сприйнятливість таланту. Співчуття навколишньої природи саджає його за роботу. Передаючи героєві свої вірші, Пастернак свідомо звільняє їх від властивої йому нагнетенной метафорична, розширює круг своїх тим.

В першу чергу це відноситься до віршів євангельського циклу, які дають вище моральне виправдання характеру їх автора, Юрія Живаго, пояснюють невластиві нашому часу і нашій літературі чуйність і м’яку податливість душі. Відсутність суворих принципів і дидактичних тенденцій в характері героя ріднить його з відкритою довірливістю роману в цілому.

У романі Пастернака зійшлися усі лінії його творчих спрямувань : до повернення до дитячої простоти погляду на те, що оточує, до виявлення природності життя, до здатності літературних традицій відкривати незвідане. Зійшлася закладена в його творчості спрямування проза до поезії. Повною мірою проявилися і світоглядні основи творчості Пастернака : його переконаність в справжній цінності сили духу і внутрішньої “таємної свободи” людини, що усюди залишається самим собою і непіддатливого тиранії сильної волі – власної або чужої.

Відбилося і розуміння людської історії як частини природи, в якій людина бере участь окрім своєї волі, і вищої краси дійсності як художньої творчості.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>