Як написати твір – оповідання про випадок з життя на тему «Відвідування театру»

Нерідко вчителі дають завдання учням V-VI класів написати твір – оповідання про випадок з життя на тему “Відвідування театру”. Нам представляється, що в цих класах ще рано пропонувати такі теми. Програма по розвитку мовлення для V – VI класів орієнтує вчителя на навчання творам типу опису предмета або місця; тема ж “Відвідування театру” веде учня убік, орієнтує на виклад послідовних подій. Тому такі твори ми рекомендуємо проводити в VIII – IX класах, коли учні вже придбали вміння описувати приміщення, природу, трудові процеси, дії, зовнішність людини, місцевість, пам’ятник архітектури й т. д.

На основі театральних вражень учні пишуть твори-міркування із приводу переглянутого спектаклю, характеристику героя, порівняльну й групову характеристику персонажів, твору-міркування публіцистичного стилю по який – або проблемі, піднятої в спектаклі, відкликання, рецензію на спектакль, творчий портрет актора й т. д.

Нами були складені пам’ятки, якими могли користуватися як учителі російської мови й літератури, так і класні керівники, учителі інших дисциплін, що відвідують із дітьми театр. Зрозуміло, учителі російської мови цікавить, насамперед, методика навчання писати на тему, розкривати основну думку, збирати й систематизувати матеріал до твору. Приведемо деякі питання з пам’яток. Вони допомагають підготувати учнів до сприйняття спектаклю, а надалі й до його обговорення:

1. Про що говориться в спектаклі?

2. Основна думка спектаклю

3. Головні герої спектаклю (позитивні, негативні).

4. Учинки героїв і моє відношення кним.

5. Як оформлена сцена? Який костюм на герої?

6. Що сподобалося й що не сподобалося в постановці спектаклю?

З урахуванням збагачення учнів театральними враженнями, їхньої участі в роботі драматичних кружків, підготовки письмових інсценівок, самостійних сценаріїв казок, байок, невеликих оповідань, усних переказів ролей з акцентуванням уваги на відтворення мовлення діючої особи, усних творів питання пам’ятки ускладнювалися:

1. Тема й ідея спектаклю

2. Час, епоха, про яку говориться впьесе.

3. У чому сутність конфлікту?

4. Як цей конфлікт знаходить свій дозвіл у сюжетно-фабульній побудові добутку?

5. Як композиція пов’язана з ідеями, образами?

6. Аналіз характеру, створеного актором

7. Мовний портрет героя

Значення художньо-пластичних засобів (декорації, костюми, мізансцени, висвітлення, грим і т. д.). Без з’ясування цих і інших питань перед відвідуванням спектаклю й у процесі його обговорення неможливо підготувати учнів до написання творів на основі театральних вражень. Основним ми вважаємо навчити хлопців писати на запропоновану тему (а не взагалі про відвідування спектаклю).

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>