Як же Пушкін поєднує романний простір з простором реальним?

Загальний нарис онегинской топографії також існує. Це «Коментар», написаний Ю. М. Лотманом, де йдеться про те, наскільки значне місце в романі посідає навколишнє героїв простір, який є одночасно і географічно точним і несе метафоричні ознаки їх культурної, ідеологічної, етичної характеристики». Жанр коментаря дозволяє автору, коротко зупинившись на принципах зображення Пушкіним простору в «Онєгіні», показати, як змальовані Петербург, Москва і поміщицька садиба. Простір «Онєгіна» з боку емпірії дано тому хоча й докладно, але вибірково, а метафоричні та інші її ознаки не підлягають відомству коментаря. Спробуємо коротко заповнити те й інше. Спочатку про те, як ми переживаємо реальний простір «Онєгіна» в цілому, а потім його географічні риси.

«Євгеній Онєгін» переживається з боку «видимого» простору як прекрасний і просторий світ. Епізодичні скупчення речей і предметів лише підкреслюють цю просторість, виділяючись формою «переліку» і іронічністю (перерахування «прикрас кабінету» Онєгіна, «домашніх пожитків» Ларін і багато іншого). Просторовий обсяг переважно розсунуть вшир і вдалину, горизонтальність переважає над вертикальністю. Є і небо, і небесні світила – особливо значима місяць, – але оці видимі більш простори землі. Природне, історико-географічне, побутове простір «Онєгіна» – розпростерта мозаїка земних і водних поверхонь: лісів, садів, полів, лугів, долин, морів, річок, струмків, озер, ставків, міст, сіл, садиб, доріг і багато чого іншого. Простір «Онєгіна» своєї горизонтальністю висловлює безмежну розсунути, волю і стійкість – суттєві риси простору як такого.

Враження розсунутими цього простору досягається простими способами: в першу чергу, називанням частин світу або країн, в яких були або могли бути персонажі роману. Європа, Африка, Росія в ранзі частин світу – інше виділено всередині них. Земля облямована та прорізана водою: морями і ріками. Країни названі прямо: Італія, вона ж авзонов, Німеччина, Литва, – чи у власних столиць: Лондон, Париж, Царгород, – або через їх представників: грек, іспанець, вірменин, «молдаван», «син єгипетської землі», – або метонімічно: «Під небом Шіллера і Гете» і т. д. Росія як місце дії просторово дробиться набагато дрібнішими. Особливо детально виписані три міста: Петербург, Москва і Одеса, пов’язані з героями і сюжетом. Згадуються Тамбов, Нижній Новгород (Макарьевская ярмарок), Астрахань, Бахчисарай. У чернетках російських міст ще більше. Онєгін потрапляє на Кавказ, автор згадує Крим («Тавриду»). Міста та інші місця, з’єднані земними і водними шляхами, створюють образ неоглядного простору Росії.

Однак міста – це не просто різні місця дії, не тільки географія. Ми маємо справу з міським світом, з особливим культурно-ідеологічним простором, який протиставлене простору села. Опозиція «місто-село» в «Онєгіні» має чи не головне ціннісно-смислове значення, що зайвий раз говорить про фундаментальності просторових відносин у художньому тексті. На переходах героїв через кордони культурних просторів туди і назад будується в «Онєгіні» все: і сюжет, і сенс.

Заданість роботи заважає заглибитися в подробиці опису простору села. До того ж багато що можна прочитати в «Коментарі» Ю. М. Лотмана. Зауважимо, однак, що, на противагу місту, село не надто виразно локалізована в географічному плані. «Село дядька» і садиба Ларіним звично асоціюються з Михайлівським і Тригірський, хоча багатьох читачів плутає вигук Онєгіна про Тетяну: «Як! з глушини степових селищ ». Все ж таки слід, мабуть, прийняти міркування Ю. М. Лотмана, коли він пише, що «Тетяна приїхала не з степової смуги Росії, а з північно-західної», мотивуючи це слововживання Пушкіна і в’їздом Ларіним до Москви по петербурзькому тракту. Сім діб їзди цілком відповідають відстані від Псковської губернії до Москви. Впізнання в садибах героїв реальних Михайлівського та Тригірського, таким чином, робиться можливим, але не треба забувати, що ідентифікація неприпустима, оскільки герої і автор знаходяться в різних просторах.

Велике земний простір «Онєгіна» перетнуте річками та продовжено морями. Річки: Нева, Волга, Терек, Салгир, Арагві і Кура. Неназвана річка в садибі Онєгіна названа в авторській строфі, що не увійшла в остаточний текст: це Сороті. Моря: Балтійське («Балтіческіе хвилі»), Адріатичне («Адріатичні хвилі») Чорне, Каспійське (в опущених строфах колишньої восьмий глави), неназвані південні моря («полудневі брижах»). За ціннісно-смисловий наповненості простір моря в «Онєгіні» чи не більш значуще, ніж простору міста і села, в яких відбувається сюжет. У морських просторах сюжет лише готовий відбутися, але залишається нездійсненним. Автор збирається плисти «за вільним роздоріжжя моря», Онєгін був готовий з ним «побачити чужі країни», але подорож відміняється. Замість цього Онєгін їде в село, де починається любовна історія, яка інакше не відбулася б. Автор же міняє, та й то не хочеш, одні морські береги на інші. Зате образ моря в «Онєгіні» – це тіньовий образ свободи, романтичне простір можливості. Море співвідноситься з містом і селом так, як смислові «порожнечі» роману з віршами і прозою. Шум моря, завершальний роман, – шум онтологічної безперервності. «Сільський» роман за своїми несправджених снам виявляється «морським» романом.

Поетичне простір завжди олюдненого, зв’язується людськими відносинами. У «Онєгіні» Росія, Європа, Африка не відокремлені один від одного – це контрастні, але постійно і по-різному взаємодіють світи: «Під небом Африки моєї Зітхать по смутній Росії»; «І за Балтіческнм хвилях За сало й ліс возять до нас »,« Російським лікують молотком вироби легкої Європи ». Простору пов’язані один з одним так само, як і самі герої з оточуючими їх конкретними просторами.

Форми взаємозв’язку і взаємозалежності персонажів і простору в «Онєгіні» виключно різноманітні. Для Євгена вельми значною його приналежність до міського простору, для Тетяни – до сільському. Наповнені змістом переміщення персонажів зі «своїх» просторів в «чужі», ще більш істотні їхні «шляху» в цілому. Не менш важливі й стосунки героїв з речами як просторовими атрибутами. Однак тут ми зупинимося на менш очевидних зв’язках героїв з простором.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>